درباره استفاده مجدد از کفپوش بستر کار

اطاق کفپوش pvc
520

درباره استفاده مجدد از کفپوش بستر کار

بیننده محترمی از طریق بخش دیدگاههای سایت ” بهفرم کفپوش ” موردی درباره نظافت زیرسازی کفپوش های مستعمل مطرح نموده اند. از آنجا که موضوع میتواند برای سایر علاقمندان نیز مفید باشد, متن پرسش و پاسخ مربوط را اینجا نیز باشتراک میگذاریم.


از جمله ابزارهای پر کاربرد در مواقع برچیدن کفپوش های مستعمل, انواع کاردک است !

 پرسش :

سلام وقت بخیر
ما حدود چهارسال پیش روی سرامیک ، کف پوش نصب کردیم.
الان اگر بخوایم کف پوش رو جدا کنیم، سرامیک زیرش قابل تمیز شدن هست که همون سرامیک رو استفاده کنیم یا باید حتما سرامیک رو عوض کنیم؟

پاسخ :

با سلام و تشکر از حسن اعتماد شما,

یک ) کاش می فرمودید آنزمان برای نصب کفپوش pvc از کدام چسب ( خمیری یا صنعتی ) استفاده کرده اید. پاکسازی چسب صنعتی و خمیری از زیرسازی گرچه باهم متفاوت است, اما این چسب ها را از روی سرامیک, سنگ و موزائیک, بمراتب آسانتر از سطوح سیمانکاری میتوان نظافت کرد. ضمنا با توجه به گذشت 4 سال, احتمالا آن کفپوش دیگر برای استفاده مجدد مناسب نمی باشد.

در مورد پاکسازی چسب صنعتی و خمیری از زیرسازی کفپوش یادداشتهای متعدد در سایت وجود دارد که آنها را میتوانید از طریق بخش جستجو در سایت براحتی یافته و مطالعه فرمائید. لیست مطالب مرتبط با این موضوع را با تایپ ” کفپوش مستعمل ” در این قسمت میتوانید بیابید.


اگر نصب کفپوش با چسب صنعتی و بشکل کاملا اصولی انجام شده باشد, پاکسازی آن با استفاده از بنزین و مستلزم حوصله و رعایت اکید اصول ایمنی است !

دو ) بخش دوم پرسش شما مربوط به امکان استفاده از سرامیک کف است که قبلا بستر کار کفپوش pvc بوده است. متاسفانه در اینمورد نیز برایمان روشن نیست که این پوشش کف قبلا چه مشکلی داشته که آنزمان تصمیم به نصب کفپوش pvc بر روی آن گرفتید.

گاهی پوشش های کف سنگ, موزائیک یا . . . سرامیک, مشکل خاصی ندارند و نصب کفپوش pvc یا انواع پارکت ( از جمله لمینیت ) دلائل دیگری دارد. از جمله این دلائل میتواند مسائل زیبائی شناسی باشد. گاهی طبیعت سرد آن کفپوش ها, علت کفپوش مجدد pvc است. گاه مسائل ایمنی باعث میشود برخی روی سنگ یا سرامیک را کفپوش pvc کنند. از اینها گذشته, آیا مسائل مالی دلیل تصمیم فعلی شماست ؟


یکی از دلائل زیبائی شناسانه انتخاب انواع کفپوش pvc , جلوه خاص و بیمانند تنوع طرح, رنگ و بافت چوب می باشد !

به هر جهت اطلاعات موجود برای پاسخگوئی در این موارد کافی نیست. اگر بعد برچیدن کفپوش pvc , عکسهای مناسبی برایمان ارسال کنید بهتر میتوانیم راهنمائی نمائیم. اما به هر جهت در کار فنی, چیزی نشدنی وجود ندارد !

حتی اگر سرامیک زیرکار دارای مشکلات خاصی, مثل شکستگی, ترک خوردگی و غیره باشد نیز براحتی میتوان مشکل را برطرف کرد و از آن مجددا استفاده نمود. آنچه اهمیت دارد, اطلاع کافی به مسائل است تا از هرگونه دوباره کاری و هزینه مجدد و اضافی جلوگیری شود.

از مسائل مهم در موضوع ” بازسازی ” , سال ساخت هر بناست. گاهی صرفه اقتصادی بر آنست که بجای تعجیل در کارها, قدری تامل نمود و با فراهم کردن سرمایه لازم کفپوش مناسبتری برای هر فضای منزل, محل کار یا کسب نصب کرد. مواردی وجود دارد که ارزش افزوده یک کار بسیار بیشتر از هزینه انجام آن می باشد.


از نکات مهم در بودجه بندی موارد ” بازسازی ” , ارزش افزوده بنا بواسطه هزینه های بازسازی است !

به هر جهت اگر با وجود مطالعه لینک های مرتبط با این یادداشت و نیز مطالب مرتبط با موضوع در سایت ” بهفرم کفپوش ” , بازهم سوال خاصی وجود داشت, از همین طریق در خدمتیم.

موفق و پیروز باشید.

از جمله روشهای نصب سرامیک, استفاده از چسب خمیری است که بویژه در بازسازی واحدهای طبقات بالای همکف بیشتر استفاده میشود. ویدئو پیوست ضمنا روش جالبی برای نصب سرامیک در محدوده کفشور را بنمایش میگذارد :

https://www.instagram.com/p/CLLj1LPgLaM/

2 نظرات
 1. کمال می گوید

  سلام وقت بخیر
  ما تقریبا ۱۰ سال پیش کفپوش نصب کردیم الان بخاطر زخمی شدن کفپوش میخوایم عوض کنیم . بنظرتون رو همون سطح قبلی بزنیم یا باید حتما کفپوش قبلی اول جدا بشوند …
  ممنون میشم پاسخ بدید
  سپاس

  1. مدیر سایت می گوید

   با سلام و ضمن تبریک نوروز,
   با گذشت این مدت قطعا نه تنها کفپوش pvc , بلکه چسب کفپوش نیز تاریخ اعتبار خود را از دست داده است. باحتمال زیاد جمع آوری کفپوش هم آسان خواهد بود. ممکن است ظرف این مدت طولانی, زیرسازی کفپوش نیز دچار آسیب های معین شده باشد. بهتر است بعد جمع آوری کفپوش و نظافت زیرِکار, بستر زیرسازی هم کنترل شود.
   در مورد مجموعه این مباحث یادداشتهای متعددی در سایت وجود دارد که بهتر است قبل از هرگونه اقدام عملی, مطالعه فرمائید.
   موفق باشید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.