ad2

برخی نکات در برچیدن کفپوش pvc مستعمل

کاردک صاف
12,259

برخی نکات در برچیدن کفپوش pvc مستعمل

 

همانگونه که قبلا نیز یادآور شده ایم مهمترین اصل در نصب کفپوش pvc زیرکار کاملا صاف, تراز و بدون کمترین پستی و بلندی است. در اینجا میخواهیم به موضوع برچیدن کفپوش پی وی سی مستعمل قبل اشاره کنیم که تاکنون بارها توسط بینندگان محترم سایت مورد پرسش قرار گرفته است.

قبلا اشاره شد که در نصب کفپوش pvc  دو نوع چسب ” خمیری” و ” فوری” استفاده میشود. یکی از محاسن چسب های خمیری جمع آوری آسانتر کفپوش مستعمل قبل می باشد. در چنین حالتی باید دقت نمود که چسب باقیمانده با کاردک کاملا نظافت گردد تا مشکلی در نصب کفپوش بعد پیش نیاید.

برای کندن کفپوش مستعمل بجای هرگونه کشش, با حوصله از کاردک استفاده کنید.

اما اگر نصب کفپوش پی وی سی مستعمل با چسب فوری صورت گرفته باشد, کمی دقت و بویژه رعایت اصول ایمنی ضرورت خاص دارد. معمولا کفپوش های رول را آسانتر میتوان کند. اما بهرجهت ممکن است بخشهائی از کفپوش pvc هنوز به کف چسبیده باشد و اگر دقت نشود کفپوش pvc مستعمل باصطلاح تکه تکه کنده شده و بخشهائی از آن روی کف باقی خواهد ماند. در چنین مواردی مناسبترین روش استفاده از کاردک و دستمال بنزینی است. بنزین حلال چسب فوری بوده و باعث میشود کفپوش pvc براحتی و کاملا از کف ( موزائیک, سنگ , سرامیک یا . . . ) جدا شود.

مهمترین کار در استفاده از بنزین رعایت اصول ایمنی است. استفاده از بنزین در فضاهای بسته و در مجاورت شعله ( بخاری و . . . ) بسیار خطرناک است. لذا قبل از شروع کار باید دقت نمود تا با بازبودن پنجره های اطاق, هوا جریان داشته و دمای هوای ساکن آلوده به بنزین به حد اشتعال نزدیک نشود. استفاده از دخانیات در این مرحله از کار بازی با حادثه است.

ظرف بنزین را در فاصله مناسب از گرما و حرارت گذاشته و بعد از هر نوبت آغشته کردن دستمال درب آنرا کامل ببندید.

نکته ایمنی مهم دیگر استفاده کم کم از بنزین است. با برچیدن هرقسمت و تایل کفپوش پی وی سی, قسمت مجاور را با دستمال بنزینی خیس کرده و با کاردک کفپوش pvc مستمعل را بلند میکنیم. این کار را بهمین ترتیب و بدون تعجیل تا انتها پیش می بریم. یکی از محاسن استفاده از چسب فوری آنست که نظافت آن از کف کاملتر صورت میگیرد.

باید دقت نمود برای خیس کردن زیرکفپوش پی وی سی به بنزین, حتما از دستمال های نخی استفاده شود که ضمن جذب مناسبتر خطر کمتری نیز دارند.

بعد اتمام کار حتما دستمال های آلوده به بنزین را به خارج از محیط و به هوای آزاد می بریم تا امکان هرگونه آتش سوزی در محیط را از بین برده باشیم.

16 نظرات
 1. الهی می گوید

  سلام
  منزل ما قبلا پارکت شده الان نقشه قسمتهایی از خونه را عوض می کنیم این مستلزم جدا کردن پارکت هست تا خشدار نشود آیا میشه دوباره همون پارکتها رو نصب کرد؟
  اگر امکانش هست از همکاری شما ممنون می شویم

  1. behformbehform می گوید

   با سلام متقابل و تشکر از حسن اعتماد شما,
   اگر به بخش ” روشهای نصب لمینیت ” در سایت مراجعه فرمائید, در این مورد اطلاعات لازم را خواهید یافت. اما بطور خلاصه باید عرض کنیم که روش برچیدن لمینیت, درست برعکس روش نصب و باید از کندن قرنیز دور کار شروع شود.
   بعد از جمع آوری قرنیز, میتوانید تایل های لمینیت را با حوصله و دقت یک به یک از اتصال خارج کرده و بعد از پارتیشن بندی جدید, تایل های برش نخورده را مجددا استفاده نمائید.
   توصیه ما آنست که فوم زیرکار را تعویض نموده و فوم قبلی را مجددا استفاده ننمائید.
   موفق باشید.

 2. آنیا نریمان می گوید

  با درود بر شما …
  من کفپوش اتاق لباس شویی رو برداشتم یعنی کندم و حالا می خوام کفپوش دیگه ای که شکل سنگ مرمر و به صورت مربع های چهل در چهل هست بزارم اما دچار یک مشکل شدم و اون این است که چسب کفپوش قبلی همچنان روی بتون زیرش مونده ، از یک مایع که مخصوص برداشتن چسب است استفاده کردم اما جواب خوب و سریع نگرفتم با سمباده برقی هم گردو خاک می شه موندم چی کار کنم
  می شه راهنمایی کنید که چاره ای بکنم ؟

  1. behformbehform می گوید

   با درود متقابل و تشکر از حسن اعتماد شما,
   فکر میکنیم منظور شما آنست که قبلا در این فضا کفپوش pvc نصب شده است. متاسفانه عکس و توضیحات بیشتری از نوع چسب مورد استفاده پیوست پرسش نیست. در سایت ما درباره ” برچیدن ” و ” نصب مجدد کفپوش های مستعمل ” قبلا چندین یادداشت منتشر شده است. برای راهنمائی میتوانید از طریق بخش ” جستجو” آنها را یافته و مطالعه نمائید.
   اما باختصار باید گفت که نظافت چسب مورد استفاده قبلی بستگی به نوع چسب دارد. حلال چسب صنعتی بنزین است. از آنجا که بنزین ماده شیمیائی بسیار فرار است, برای نظافت بهتر است قسمتهای کوچکی را انتخاب کرد و تا انتها پیش رفت. برای این کار یک دستمال نخی را به بنزین آغشته کرده و بر روی قسمتهای چسبی قرار دهید تا باصطلاح چسب, خوب خیس بخورد. سپس با حوصله از کاردک متوسط استفاده کنید و چسب های باقیمانده از سابق را کم کم بردارید.
   قبلا در مورد رعایت اکید اصول ایمنی در استفاده از مواد شیمیائی فرار مثل بنزین و تینر هشدار داده ایم. این موارد را نیز میتوانید از طریق ” جستجو ” در سایت یافته و مطالعه نمائید. توجه کنید که برای کار با این مواد باید دقت کرد که پنجره های اطاق باز بوده و جریان هوا کاملا وجود داشته و از محیط عاری از هرگونه شعله و جرقه باشد.
   برای نظافت ” چسب خمیری ” تا جائی که میدانیم حلالی وجود ندارد. چسب خمیری بعد خشک شدن, سخت میشود و نمیتوان آنرا بویژه از روی سطوح سیمانی به آسانی جدا کرد. برای اینکار بهتر است از ابزار نجاری بنام ” مُغار ” استفاده کنید که لبه پهن تیزی دارد. لبه تیز مغار را بصورت مورب روی لبه های چسبی قرار داده و با ضربه چکش, چسب خمیری خشک شده را تکه تکه جدا نمائید. انجام این کار نیز مستلزم حوصله بسیار است.
   در پایان میدانیم کار برای دل خود هم به صرفه و بویژه خیلی لذت بخش است, اما گاهی بهتر است برای کارها از استادکارهائی استفاده کرد که تجربه لازم در این زمینه دارند.
   برایتان سلامتی و موفقیت آرزومندیم.

  2. بدرقه می گوید

   راهکار ساده،استفاده از سشوار صنعتی یا کارتک تیغی

   1. مدیر سایت می گوید

    با سلام و تشکر از توجه و راهکار جنابعالی,
    پیشنهادتان هرچند شاید قدری هزینه بر باشد, اما بنظرمان مناسب است. امیدواریم با تداوام اشتراک دانش و تجربیات خود در زمینه کفپوش های PVC ساختمانی, به سایت ما کمک کنید تا بیشتر در خدمت علاقمندان و دست اندرکاران این شاخه مهم تزئینات داخلی ساختمان باشیم.

 3. یوسف می گوید

  سلام، ببخشید من کف پوش PVC که قبلا جایی دیگر نصب کرده بودم رو کندم و میخام چسپ زیرش که کال کنده نشده رو تمیز کنم.لطفا راهنمایی کنید با چی تمیزش کنم؟
  مچکرم…

  1. behformbehform می گوید

   با سلام متقابل و تشکر از حسن اعتماد شما,
   معمولا کفپوش های pvc را با استفاده از دو نوع چسب ” خمیری ” و ” صنعتی ” می چسبانند. ضمنا نحوه و شدت چسبندگی به نوع زیرکار مربوط است که بطور کلی شامل سطوح صیقلی یا سیمانکاری می شوند.
   متاسفانه در توضیحات شما این موارد مشخص نیست. اما در مورد نصب مجدد کفپوش های مستعمل یادداشتهای متعددی در سایت وجود دارد که آنها را میتوانید از طریق بخش ” جستجو ” در سایت به آسانی یافته و مطالعه فرمائید.
   در این یادداشتها توضیحات کافی هم در مورد نظافت پشت کار تایلهای کفپوش pvc , زیرکار و بازسازی و نصب مجدد این نوع کفپوش به تفکیک بیان شده است. پیشنهاد میکنیم قبل از هر اقدام عملی در این زمینه این مطالب را مطالعه فرمائید و اگر بازهم مورد سوالی وجود داشت, مشخصا مطرح فرمائید تا از همین طریق پاسخگو باشیم.
   ضمنا بهتر است عکسهای واضحی نیز از طریق ایمیل سایت برایمان ارسال کنید تا مورد سوال روشنتر گردد.
   موفق و پیروز باشید.

 4. بتول می گوید

  سلام وقتتون بخیر
  من مستاجر هستم و میخوام کف خونه رو ک سرامیک هست برچسب بزنم ایا بعدا امکانش هست جرا بشه و اثری نمونه و خسارتی نزنه?

  1. behformbehform می گوید

   با سلام متقابل و تشکر از حسن اعتماد شما,
   یکی از مسائل رایج در صنف تزئینات, مربوط به ساختمانهائی است که ساکن یا ساکنین آنها مالک نیستند. در این مورد ملاحظاتی در انتخاب, خرید, نصب, نگهداری و . . . هزینه مالی مربوط وجود دارد که ما قبلا در یادداشتهای متعددی در بدان ها پرداخته ایم. این یادداشتها از طریق بخش ” جستجو ” در سایت در دسترس است.
   اما بطور خلاصه پیشنهاد ما هماهنگی با صاحب ملک است. این کار مستلزم قدری مشاوره و صبوری است. یادداشتهای سایت ما در این زمینه میتواند راهنمائی خوبی در این زمینه باشد. ما در آن یادداشتها توضیح کافی داده ایم که هماهنگی بین مالک و مستاجر در این زمینه تا چه حد بسود ملک ( هم بجهت زیبائی شناسی و ارزش مالی ) می باشد که نهایتا متعلق به مالک است. اما از آنجا که مستاجر نیز در مدت سکونت از آن استفاده میکند, بهتر است همراه با قدری مشارکت در هزینه از سوی ایشان هم باشد. بطور کلی نصب و برچیدین هر نوع کفپوش ساختمانی, هزینه و تبعاتی برای ساختمان دارد که با همفکری مالک و مستاجر میتوان مانع آن شد.
   اما در مورد سوالتان, منظور شما را از ” برجسب ” متوجه نمیشویم. اگر منظورتان ” کفپوش pvc ” است, پیشنهاد ما استفاده از کفپوش های رول است که آنرا میتوان بدون استفاده از چسب نیز استفاده کرد.
   در بین کفپوش های ساختمانی, پارکت لمینیت را آسانتر میتوان جمع آوری واز جائی به جای دیگر منتقل کرد. اما در اینمورد نیز معمولا تایلهای برش خورده ای وجود خواهد داشت که در محل جدید احتمالا قابل استفاده نیست.
   موفق و پیروز باشید.

 5. بنای می گوید

  سلام وقت بخیر
  ما حدود چهارسال پیش روی سرامیک ، کف پوش نصب کردیم.
  الان اگر بخوایم کف پوش رو جدا کنیم، سرامیک زیرش قابل تمیز شدن هست که همون سرامیک رو استفاده کنیم یا باید حتما سرامیک رو عوض کنیم؟

  1. مدیر سایت می گوید

   با سلام و تشکر از حسن اعتماد شما,
   کاش می فرمودید آنزمان برای نصب کفپوشبا سلام و تشکر از حسن اعتماد شما,
   کاش می فرمودید آنزمان برای نصب کفپوش pvc از کدام چسب ( خمیری یا صنعتی ) استفاده کرده بودید. نظافت چسب صنعتی و خمیری از زیرسازی باهم متفاوت است. اما اگرچه احتمالا کفپوش دیگر برای استفاده مجدد مناسب نیست, اما نظافت چسب از زیرسازی کفپوش کاملا عملی است.
   در مورد نظافت چسب صنعتی و خمیری از زیرسازی کفپوش یادداشتهای متعدد در سایت وجود دارد که از طریق بخش جستجو در سایت میتوانید براحتی آنها را یافته و مطالعه فرمائید. بدین منطور کافیست ” کفپوش مستعمل ” را در این قسمت تایپ نموده و مجموعه مطالب در این زمینه را بیابید.
   دو ) بخش دوم پرسش شما مربوط به امکان استفاده از سرامیک کف است که قبلا بستر کار کفپوش pvc بوده است. متاسفانه در اینمورد نیز سوال روشن نیست. ما نمیدانیم سرامیک کف قبلا چه مشکلی داشته که شما تصمیم به نصب کفپوش pvc بر روی آن گرفته اید.
   اگر علت تنها مسائل زیبائی شناسی, گرمای خاص این نوع پوشش یا مسائل ایمنی و غیره بوده و سرامیک کف هیچ مشکل خاصی ( منجمله شکستگی ) نداشته باشد, با خیال راحت میتوانید پس از نظافت آن از چسب کفپوش, بعد قدری ترمیم استفاده نمائید. اگر بعد برچیدن کفپوش عکسهای مناسبی برایمان ارسال نمائید, بهتر میتوانیم در این مورد راهنمائی نمائیم.

   در صورتی که بازهم سوال خاصی وجود داشت, از همین طریق در خدمتیم.
   موفق باشید.

 6. علیرضا می گوید

  سلام یک سوالی بابت این پارکت ها که با چسب به زمین چسبیده شدن دارم نزدیک دوسال هست که سالن به پارکت چسبونده اما حال می خواهم هم پارکت از زمین بکنم که هم پارکت مشکل پیدا نکن سالم در بیاید هم به راحت کنده بشه چطوري میتوان این کار کنم خواهش میکنم کمکم کنید ممنون

  1. مدیر سایت می گوید

   با سلام و تشکر از حسن اعتماد شما,
   این یادداشت و تصاویر آن مربوط به کفپوش pvc است. برای نصب پارکت ( چه چوبی یا لمینیت ) از چسب استفاده نمیشود. لبه های طولی و عرضی پارکت ها دارای شیار و زبانه است که موقع نصب در هم قفل میشوند.
   برچیدن لمینیت خیلی آسانتر از کفپوش pvc است و اگر با دقت و طبق اصول فنی انجام شود, آسیبی هم ندیده و میتوان آنرا به راحتی جا بجا کرد.
   اگر مد نظر شما کفپوش pvc باشد و از نصب آن 2 سال گذشته باشد, برچیدن آن نیز نسبتا آسان است. درمورد برچیدن هم کفپوش و پارکت لمینیت یادداشتهای متعددی در سایت وجود دارد که از طریق بخش جستجو به آسانی میتوانید یافته و مطالعه فرمائید.
   اگر نیاز به نصاب داشتید نیز میتوانید از طریق شماره تماس سایت با ما تماس بگیرید تا شخص مورد اطمینانی را خدمتتان معرفی کنیم. شماره تماس با سایت در صفحه اصلی سایت و در بخش ” تماس با ما ” درج شده است.
   موفق باشید.

 7. نوشین می گوید

  سلام وقتتون بخیر…متاسفانه لوله های قسمتی از خونه به طبقه پایین آب داده و مجبوریم درستش کنیم..کفپوش های ما برند درک هست و فکر میکنم با چسب صنعتی چسبیده شده .. آیا امکانش هست که کفپوش های اون قسمت رو سالم جدا کنیم و بعد از درست کردن لوله ها دوباره بچسبونیم؟ بهترین راه حل شما برای مشکل ما چیه؟

  1. مدیر سایت می گوید

   با سلام و تشکر از حسن اعتماد جنابعالی,
   یک ) گرچه در توضیح شما موضوع روشن نیست, اما بنظر میرسد این مشکل در اطاق پذیرائی یا هال بروز کرده و مربوط به لوله کشی رادیاتورها باشد. در هر حال پیشنهاد نخست ما آنست که قبل از هر اقدام, ابتدا مساله نشت آب و مسیر لوله ها بررسی کنید. خوشبختانه امروزه تجهیزات مناسبی برای اینکار وجود دارد که میتوان بدون هرگونه تخریب, کاملا این مورد را کنترل نمود.
   دو ) اگر کفپوش ها را بتازگی نصب کرده اید و براحتی قابل جمع آوری نیستند, سعی کنید تنها مسیرهائی را جمع آوری نمائید که باحتمال زیاد نشتی از آنجاست. برای این کار میتوانید در امتداد درز تایلهای کفپوش pvc , از سنگ فرز استفاده نمائید. اگر کفپوش بصورت رول باشد, حتما قبل از برش حتما آنرا با با شمشه مناسبی خطکشی نمائید.
   با برش عمقی کفپوش, آسانتر میتوان کفپوش و زیرکار ( موزائیک, سرامیک یا . . . سیمانکاری ) را باهم از جا بیرون آورد. این قسمتها را در جای مسطح و کاملا صاف بگذارید تا بعد از اصلاح لوله کشی و رفع مشکل, مجددا با ملات مناسب نصب گردد.
   در هر حال ضمن صبوری و دقت توصیه میکنیم در انجام این کار, استادکاران تاسیسات, بنا و نصاب کفپوش, باهم مشورت داشته و کاملا هماهنگ باشند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.