درباره کفپوش سرامیک

1,927

سرامیک از واژه ی یونانی کراموس  گرفته شده‌ که به معنی سفال یا شیء پخته‌شده‌است . سراميك عمدتا از خاك رس و سفال تهیه میشود. سپس سطح روی آن توسط یک لایه لعاب مات ،نیمه براق یا براق رنگی پوشیده شده  و آنگاه  با پخت در کوره بر اساس کیفیت  درجه بندی میشود.  لایه روئی سرامیک 4 تا 12 میلیمتر ضخامت داشته و سطح زیر آن بجهت جذب مناسبتر ملات و اتصال به کف, زبر است. برای نصب سرامیک از دوغاب پودر سنگ و سیمان استفاده میشود که روی ملات ماسه-سیمانی که کاملا خشک نشده باشد, اجرا میشود. سرامیک در انواع طرح , رنگ, قیمت, درجه بندی و ابعاد تولید شده و تا همین اواخر از پر مصرف ترین مصالح پوشش کف تا همین چند سال محسوب میشد .

در سالهای اخیر جهت رفع برخی ضعف های فوق, سرامیک های موسوم به پُرسلان به بازار عرضه شده که از نظر استحکام به سنگ هم برتری دارند. اما این سرامیک ها سنگین بوده و همانند سنگهای کف, باعث بالا رفتن بارِ مرده و نتیجتا افزایش هزینه اجرای سقفهای ساختمانها میشوند. این سنگینی وزن از مشکلات این سقف ها در مواقع زلزله است.

سرامیک که نسل بعدی انواع کاشی است, بجز تنوع در ابعاد, از نظر جنس نیز دارای تفاوت بسیاری است. سرامیک ها را معمولا بشکل مربع میسازند. سرامیک از سنگ بسیار سبک تر بوده و به همین دلیل کار کردن با آن نیز بمراتب راحت تر است. نصب سرامیک آسانتر بوده, سرعت نصب آن هم بسیار بیشتر از سنگ می باشد.

سرامیک ها از نظر میزان آبکش بودن پشت آن نیز به دستجات مختلف تقسیم میشوند. نصب سرامیک های با آبکش کمتر, نیاز به دقت بیشتر دارد. سرامیک ها را قبلا بصورت تک رنگ تولید میکردند. اما مدتهاست که سرامیک های طرحدار ( از جمله با طرح چوب و طرحهای مدرن آبستره ) وارد بازار شده که محیط منزل یا ادرات و مدارس را از حالت یکنواختی خارج میکند. از ویژگیهای سرامیک, عدم وابستگی تولید داخلی آن می باشد. تولید سرامیک در ایران از سابقه بالائی برخوردار بوده و کیفیت آن نیز بسیار عالی است. با وجودی که سرامیک ایرانی از مرغوبیت بالائی برخوردار است, اما امروزه انواع سرامیکهای وارداتی نیز دربازار مخصوص خود را دارند.

2 نظرات
 1. agbyxxdceb می گوید

  Muchas gracias. ?Como puedo iniciar sesion?

  1. behformbehform می گوید

   Hola y gracias por tu atención y amabilidad,
   Desafortunadamente, solo hablo persa con fluidez. Esta respuesta también se proporciona mediante el traductor de Google.
   No entiendo lo que quieres decir.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.