روش های نصب کفپوش سرامیک

18,416

روش های نصب کفپوش سرامیک

نصب کفپوش سرامیک شامل 4 مرحله زیر است : کف سازی, نصب, دوغاب و ساب

کف سازی خود شامل 2 مرحله زیرسازی و شیب بندی است. در مواردی شاید لازم باشد قبل از زیر سازی, با مخلوط شن و خاک نرم و ماسه زیر کار کوبیده شود تا به مقاومت لازم برسد. برای کوبیدن زیرکار, معمولا از غلطک های دستی یا کمپکتور استفاده میشود که دارای 2 نوع با سوخت بنزین یا گازوئیلی است. قبل از اقدام به کمکپت باید مخلوط زیرکار را رطوبت داد.

کف سازی با مش میلگرد
            کف سازی با مش میلگرد

مرحله بعد نصب کفپوش سرامیک شیب بندی است که با ملات پر سیمان تری انجام میشود. میزان شیب بستگی به مورد استفاده آن فضا در هنگام شستشو دارد. در سالهای اخیر حتی کف آشپزخانه ها را هم شیب نداده و تراز اجرا میکنند. برای شستشوی فضاهائی که بصورت تراز اجرا شده, از T استفاده میشود.

کروم گذاری همراه مش میلگرد
         کروم گذاری همراه مش میلگرد

بعد از شیب بندی, فضای بین خطوط شیب بندی ( که به کروم معروف است) را توسط ملات ماسه و سیمانی که خیلی شُل نباشد پُر میشود. بعد از این مرحله نصب سرامیک صورت میگیرد.

کروم بندی کف
                           کروم بندی کف

برای نصب کفپوش سرامیک دو روش وجود دارد. برخی سرامیک ها را با ملات ماسه و سیمان نصب میکنند. این روش که کمی مشکل تر است, اگر با دوغاب مناسب و بموقع همراه باشد, این حسن را دارد که دیگر هیچگاه سرامیک کف دچار لقی نمیشوند.

موزائیک با ملات ماسه و سیمان
         نصب موزائیک با ملات ماسه و سیمان

روش دیگر استفاده از نرمه مخلوط سیمان و پودرسنگ است. روش اجرای صحیح این نوع نصب آنست که نرمه را باید قبل از سفت شدن کامل زیرسازی سیمانی اجرا نمود. در هر دو روش فوق, از چکش لاستیکی برای جا کردن سرامیک در ملات استفاده میشود. اما در کار با ملات ماسه و سیمان ضربات چکش, محکمتر و نصاب باید مهارت خوبی داشته باشد تا سرامیک دچار شکستگی نشود.

نصب با چکش لاستیکی
            نصب با چکش لاستیکی

در مواقعی که سطح اولیه دارای پستی و بلندی قابل توجه است, قبل از هر کار زیر سازی لازم است. از آنجا که کف هر اطاق یا فضا, در معرض رطوبت است برای زیرسازی ترکیب سیمان, پودر سنگ و چسب بتن پیشنهاد میشود. این مخلوط که توسط آب و باندازه کافی شل شده, توسط کاردک پهن باید در 2 جهت عمود برهم کشیده شود تا هرگونه پست و بلندی از بین برود. برخی برای زیرسازی از چسب چوب استفاده میکنند که بجهت رطوبت کف, در دراز مدت کارآئی ندارد. قبل از زیرسازی نهائی لازم است خلل و فرج عمیقتر با ملات ماسه و سیمان ترمیم گردد. مرحله آخر نصب لمینیت, اجرای قرنیز دور کار است.

نصب کفپوش سرامیک را که فرش کردن می نامند, از دو نظر میتوان تقسیم بندی کرد. از نظر فاصله بین قطعات سرامیک که به آن ” بَند” میگویند, نصب به 2 روش ” بند جفت” و ” بند دار”  صورت میگیرد.

نصب بند دار با اسپیس پلاستیکی
           نصب بند دار با اسپیس پلاستیکی

هدف از استفاده از بند در فاصله قطعات سرامیک, هم باصطلاح گم کردن اختلاف ابعاد قطعات و نیز نفوذ پذیری بهتر دوغاب از فاصله بین قطعات است. بند بین قطعات را معمولا در حد ضخامت ریسمان کار در نظر می گیرند.

 بجهت مشکلاتی که معمولا در برش بویژه قطعات سرامیک وجود دارد, معمولا اغلب نصاب ها علاقه ای به روش اجرای ” بند جفت” که سرامیک بدون کمترین درز کنار هم نصب میشوند, ندارند. از آنجائی که در روش ” بند جفت” دوغاب کف بسیار مشکل است, برای اجرای این روش حتما باید از ملات ماسه و سیمان استفاده کرده و موقع دوغاب دقت بیشتری نمود. این روش مخصوصا در مواقعی کاربرد دارد که سرامیک, بسیار یک دست بوده و آنچنان با دقت برش خورده اند که اگر نصاب مهارت کافی داشته باشد, بعد از اتمام کار فضا ی بهم پیوسته بدون کمترین درز, زیبائی, شکوه و وسعت خاصی را به ذهن متبادر میکند. از آنجا که در این روش کمترین درز ممکن وجود دارد, اگر در نظافت دقت لازم صورت گیرد هرگز با بندهای چرک و سیاه مواجه نخواهیم شد.

گاهی کفپوش سرامیک را با فاصله اجرا کرده و بین آنها پروفیل های طولی تو پُری از فلزات رنگین ( مثل برنز) نیز کار میشود. این کار از جمله در مواقعی بکار میرود که لازم است طرح خاصی در وسط یا قسمتهای معینی از کف اجرا شود. اجرای برنز علاوه بر دقت لازم در برش, نیاز به دقت کافی در اجرا دارد تا بعد از مدتی بر اثر تردد از جا کنده یا شل نشوند.

مرحله بعد از نصب کفپوش سرامیک, دوغاب و ساب است . دوغاب مخلوطی است از پودر سنگ و سیمان سفید که کاملا در آب محلول است. ترکیب مناسب سیمان و پودر سنگ را قبلا کاملا مخلوط کرده و سپس به آن آب اضافه میکنند. این محلول را باید بخوبی هم زد تا مخلوطی یکدست بعمل آید. دوغاب را معمولا در بشکه یا سطل ساخته و سپس اجرا میکنند.

مرحله نخست دوغاب
                  مرحله نخست دوغاب

دوغاب را با T لاستیکی بر روی سطح سرامیک پخش میکنند. باید دقت شود که درزهای کفپوش سرامیک کاملا مالامال از دوغاب گردد. مرحله آخر پاشیدن پودر سنگ خشک بر سطح سرامیک و نظافت کامل آن توسط یک پارچه نخی یا کنفی است.

در مواردی که کف نیاز به ساب داشته باشد, اینکار حداقل چند روز بعد از دوغاب انجام میشود که زیرکار سرامیک کاملا خشک شده و باصطلاح خود را گرفته باشد. قبل از ساب, بتونه کاری نهائی صورت میگیرد. بتونه مخلوطی است از پودر سنگ مرغوب و نرمی بنام پودر سنگ جوشقان که آنرا با چسب سنگ مخلوط میکنند. در این مرحله قسمتهائی از کفپوش سرامیک که احیانا دچار ترک یا پریدگی شده باشند ترمیم میشوند. باید دقت نمود که قبل از ساب, حتما بتونه کاری کاملا خشک شده باشد.

مرحله اول کفسابی
              مرحله اول کفسابی

گاهی بعد از ساب, که ممکن است شامل چند مرحله باشد, جهت درخشندگی بیشتر کفپوش سرامیک از پولیش استفاده میشود که با نصب پولیش به همان دستگاه ساب ( البته با دور بیشتر ) صورت میگیرد.

پولیش بعد کفسابی
                       پولیش بعد کفسابی

نصب کفپوش سرامیک از نظر طرح نیز به روشهای مختلفی صورت میگیرد. لوزی, آجری, موزائیکی و . . . خشتی, از آن جمله طرح های نصب است. هریک از این روش ها ضمن نوعی از زیبائی, کاربرد های فنی و معماری خاصی نیز دارند.

روش نصب لوزی باعث میشود فضا وسیعتر بنظر آید. این روش معمولا در فضاهائی بکار میرود که با توجه به ابعاد سرامیک, میزان پِرتِ مصالح  قابل ملاحظه نباشد. در فضاهای پر زاویه, که باصطلاح زیاد قناسی دارند, این روش بکار نمی آید. برای کار لوزی سرامیک به ابعاد مربع میتواند استفاده شود. سرامیک مستطیل برای طرح های دیگر نصب مناسبتراند. در اجرای کف به روش لوزی, معمولا نواری به عرض مشخص در محیط هر فضا کار میشود تا به این ترتیب مانع برش های کوچکتر سرامیک در کف شود که هم از زیبائی کف لوزی میکاهد و نیز میزان پرت کار را بمراتب افزایش میدهد. عرض این نوار که به آن ” باند” گفته میشود, به نسبت طول و عرض فضا و ابعاد کفپوش سرامیک ممکن است کم یا زیادتر باشد. اما بهر جهت باند دور کار از حداکثر 20 سانت نباید تجاوز نماید.

رجِ اول کار با قطعات مثلث متساوی الاضلاعی شروع میشود که در امتداد قطر برش خورده اند. نصاب باید کار را از سمت و بشکلی شروع کند  که ورودی اطاق یا فضاها با قطعات برش خورده تر برخورد ننماید. بهترین روش اجرای این طرح آنست که طرح, وقتی به ورودی فضای دیگر همان مجموعه میرسد بهیچوجه قطع نشده و با همان زاویه وارد فضای دوم و . . . بشود.

نکته مهمی که قبل از شروع کار باید مد نظر نصاب قرار گیرد, نحوه چیدمان وسایل در هر فضا ( مبلمان فضاها) است. به این ترتیب بخشهائی که بناچار برش خورده تر است در قسمتهائی از کف قرار میگیرد که بعد از میلمان فضا جلوی چشم نیست.

در روش نصب موزائیکی, قطعات دقیقا مجاور و در امتداد همان طول و عرض اجرا میشوند.

نصب موزائیکی
               نصب موزائیکی

روش نصب آجری راه دیگر اجرای کف است که دیرتر از روش موزائیکی مرسوم شد. در این طرح از آنجا که درز سرامیک در امتداد هم نیست, باعث میشود کار در مقابل تردد, ثبات بیشتری داشته باشد. از دیگر محاسن این روش, محافظت از لبه های چهار گوشه سرامیک است که معمولا آسیب پذیرتر می باشند. در روش نصب خشتی, برخلاف روش آجری بندها نه در وسط بلکه در قسمتی از طول قطعه قبل کار میشود. روش آجری معمولا برای قطعات مربع و روش خشتی جهت قطعات مستطیل شکل کاربرد دارند. در مواقعی که سرامیک دارای برش نادقیقی باشند, روش نصب خشتی باعث گم شدن ایراد کار نیز میشود.

نصب خشتی
                               نصب خشتی

بجز طرح لوزی, در دیگر طرح های اجرای کف از باند دور استفاده نشده و قرنیز مستقیما روی سرامیک ردیف کنار دیوارها قرار میگیرد.

انواع قرنیز
                   انواع قرنیز
8 نظرات
 1. سعید می گوید

  با عرض سلام و خسته نباشید
  ایا روشی برای برداشتن کفپوش اپوکسی سه بعدی دارید که به سرامیک زیر کفپوش اسیبی نرسد؟
  با تشکر

  1. hamed می گوید

   با سلام.
   اپوکسی از خانواده رنگهای ساختمانی است. تا جائی که اطلاع داریم برای اینکار از ماده ای بنام ” ضد رنگ ” استفاده میشود( با ضد زنگ اشتباه نشود). اگر برای نصب کفپوشpvc یا پارکت لمینیت میخواهید اینکار را بکنید, توصیه میکنیم بخاطر دردسر و زحمت از انجام آن منصرف شوید.
   در اینمورد بیشتر تحقیق کرده و مطالب تکمیلی را بعدا خدمتتان ارسال خواهیم کرد.

 2. سعید می گوید

  ممنون بابت اطلاعاتتون
  میشه روی همون کفپوش اپوکسی،سرامیک با چسب مخصوص سرامیک هم کار کرد؟

  1. hamed می گوید

   بله. فقط با چسب خمیری مخصوص نصب کاشی و سرامیک. توضیحات کافی در اینمورد در بخش ” روش های نصب سرامیک” وجود دارد.
   موفق باشید.

 3. Reza می گوید

  با سلام‌آیا امکان برش دادن سرامیک با دستگاه سنگ ترس هست یا حتما باید دستگاه مخصوص باشه؟

  1. hamed می گوید

   با سلام متقابل و تشکر از حسن اعتماد شما,
   کاشی و سرامیک بجهت لعاب رویه, به آسانی باصطلاح ” لب پَر ” میشوند. بهمین جهت برای برش کاشی و سرامیک از ابزار خاصی استفاده میشود که ” کاشی بُر ” نام دارد. حرکت تیغه کاشی بر بصورت افقی است. با این حرکت ابتدا رویه لعاب کاشی یا سرامیک را خط می اندازند و سپس با حرکت دست آنرا از محل برش می شکنند.
   تیغه دستگاه فِرز دارای حرکت دورانی است و اگر باندازه کافی تیز یا دارای تیغه مناسب نباشد میتواند باعث لب پر شدن لعاب رویه کاشی یا سرامیک گردد که بهیچوجه قابل ترمیم نیست. اما اگر استادکار مهارت کافی داشته باشد, با استفاده از تیغه الماسه مناسب که فاصله دندانه های آن حتی الامکان کم باشد میتوان سرامیک را با سنگ فرز هم برش داد. این روش سرعت کار را بالا میبرد. اما باید احتیاط نمود که لبه های سرامیک زخمی نشود.
   برش برخی انواع کاشی و سرامیک با سنگ فرز بسیار سخت و زمانبر است. در این مواقع بشرط مهارت کافی و احتیاط میتوان از سنگ فرز استفاده نمود.
   موفق باشید.

 4. سیاوش می گوید

  جالب و مفید بود ولی اگر عکسها مرتبت بود بهتر بود سپاسگزارمs

  1. behformbehform می گوید

   ممنون از توجه و تذکر بجای جنابعالی. اگرچه توجیهی نمیتواند باشد, اما این سایت با امکانات بینهایت محدودی راه اندازی شده, سرپاست و اداره میشود : ” رستم ” است و همین یکدست اسلحه !

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.