برخی نکات درباره برش کاشی و سرامیک
خانه » سایر کفپوش ها » کفپوش سرامیک » روشهای نصب سرامیک » برخی نکات درباره برش کاشی و سرامیک
برخی نکات درباره برش کاشی و سرامیک

برخی نکات درباره برش کاشی و سرامیک

بیننده محترمی موضوعی را درباره برش سرامیک با سنگ فرز پرسیده اند. از آنجا که این مطلب میتواند مورد استفاده اغلب استادکاران کاشی کار باشد, عین پرسش و پاسخ سایت ” بهفرم کفپوش ” پیوست تقدیم میگردد.

یک نمونه دستگاه کاشی بُر

پرسش :

با سلام‌آیا امکان برش دادن سرامیک با دستگاه سنگ ترس هست یا حتما باید دستگاه مخصوص باشه؟

پاسخ :

با سلام متقابل و تشکر از حسن اعتماد شما,

برش هر نوع کفپوش ( از جمله انواع کفپوش pvc و پارکت چوبی و لمینیت ) روش و ابزارهای خاص دارد.  کاشی و سرامیک بجهت لعاب رویه, بسیار آسیب پذیر بوده و به آسانی باصطلاح ” لب پَر ” میشوند. بهمین جهت برای برش کاشی و سرامیک از ابزار خاصی استفاده میشود که ” کاشی بُر ” نام دارد. حرکت تیغه کاشی بر بصورت افقی است. با این حرکت ابتدا رویه لعاب کاشی یا سرامیک را خط می اندازند و سپس با حرکت دست آنرا از محل برش می شکنند.

تیغه دستگاه فِرز دارای حرکت دورانی است و اگر باندازه کافی تیز یا دستگاه دارای تیغه مناسب نباشد میتواند باعث لب پر شدن لعاب رویه کاشی یا سرامیک گردد که بهیچوجه قابل ترمیم نیست. اما اگر استادکار مهارت کافی داشته باشد, با استفاده از تیغه الماسه مناسب که فاصله دندانه های آن حتی الامکان کم باشد میتوان سرامیک را با سنگ فرز هم برش داد. این روش سرعت کار را بالا میبرد. اما باید احتیاط نمود که لبه های سرامیک زخمی نشود.

برای برش برخی انواع کاشی و سرامیک بشرط تیغه مناسب, احتیاط و دور بالای دستگاه میتوان از فرز استفاده کرد.

برش برخی انواع کاشی و سرامیک با سنگ فرز بسیار سخت و زمانبر است. در این مواقع بشرط مهارت کافی و احتیاط میتوان از سنگ فرز استفاده نمود. ما خواهیم کوشید در کلیه موارد مربوطه به انواع کفپوش های غیر از pvc و پارکت ( چوبی و لمینیت ) در سایت ” دکوراسیون بهفرم “ بیشتر و مشروح گفتگو خواهیم کرد.

موفق باشید.

دیدگاه خود را وارد کنید