ad2

سخنی درباره رابطه معماری و دکوراسیون داخلی منازل

ارزش ملک
61

سخنی درباره رابطه معماری و دکوراسیون داخلی منازل

بیننده محترمی از طریق شماره تماس سایت ” دکوراسیون بهفرم “, موردی درباره امکان طراحی دو اطاق خواب در فضای 60 متری را مورد پرسش قرار داده است. ما در سایت ” بهفرم کفپوش ” تنها اشاراتی به شرح تصاویر مربوط می نمائیم.


در گذشته که مردم روابط محلی و فامیلی بیشتر باهم داشتند, خانواده ها اهمیت بسیار زیادی برای فضای ” پذیرائی ” منزل قائل بودند. بهترین اطاق خانه که دارای نور عالی و مناسبترین دید ( View ) بود را بدین منظور اختصاص میدادند.
اما امروز آن شلوغی و سر و صدای خوش مهمانیهای آنزمان, امروز جایش را شلوغی و سرسام بازار و اتوبانهای بی انتها داده است. لذا در چنین شلوغی و ازدحام آهن و سیمان, دکوراسیون درخور و طراحی متناسب معماری منازل اهمیتی بمراتب بیش از گذشته دارد.

علاقمندان میتوانند متن کامل یادداشت در این زمینه با عنوان ” برخی نکات درباره ارتباط معماری و دکوراسیون داخلی ساختمان ” را همانجا مطالعه فرمایند.

هرچند تا رفع قطعی مشکل ” کرونا ” , فعلا اولویت با مسائل سلامتی است. شاد و امیدوار باشید.


یکی از لوازم آرامش, قدری استقرار و طمانینه است. اما زندگی در جهان امروز آنچنان با سرعت تغییر میکند که قدری ” بی خیالی ” میتواند به قیمت عقب ماندگی اقتصادی, شغلی, تحصیلی و غیره تمام شود که به آسانی قابل جبران نیست.
درسبک زندگی قدیم مردم از جمله بدین جهت بیشتر آرامش داشتند که تغییر و تحولات درهر چیز, مثل سرعت وسائط نقلیه, بسیار کُندتر از زمان ما بوده است.

متراژ, معماری و دکوراسیون مجموعه فضاهای ” خواب ” , ” هال ” , ” پذیرائی ” , ” سرویس ها ” , ” آشپزخانه ” و غیره در حال و هوا و روحیه ساکنان خانه کاملا تاثیر دارند. شاید تاثیر هر فضا برای همه ساکنان منزل مساوی نباشد, اما به سخن سعدی بزرگ اعضاء یک پیکر را نمیتوان از هم جدا دانست !
هنر هر معمار آنست که در متراژ موجود آنچنان فضای مناسبی برای هر اطاق اختصاص دهد که با نیاز, روحیه و علاقمندی های ساکنان همخوانی داشته باشد !

سبک زندگی قدیم با معماری ساختمانهای آنزمان نیز کاملا تناسب داشت. سخن درباره ” بد ” و ” خوب ” آن شیوه زندگی نیست که اغلب فرزندان حتی بعد از ازدواج و تشکیل زندگی مستقل نیز, عملا استقلال نداشتند.
حتما حال و احوال و روحیه آنان که اینجا زندگی میکرده اند بسیار با کسانی تفاوت داشته که امروزه, زندگی اشان در محاصره کلی سنگ و آهن و سیمان است !

اگرچه هنوز هم ” اطاق پذیرائی ” از فضاهای مهم منازل بشمار می رود, اما در سبک زندگی امروز معماری و دکوراسیون اطاق کار و اطاقهای خواب منازل, نسبت به گذشته اهمیت بمراتب بیشتر یافته است. بدیهی است در صورت وجود متراژ بالاتر, دست طراح معماری بیشتر باز می باشد. اما وقتی به هر دلیل چنین امکانی فراهم نبود, چه باید کرد ! ؟
این فضای پذیرائی البته زیبا و بسیار دلباز است. اما چقدر از مردم امکان آن را دارند که در مجموعه متراژ منزلشان, چنین مقداری را برای اطاق پذیرائی اختصاص دهند ! ؟

یکی از ملازمات معماری و دکوراسیون مناسب هر فضای منزل, توجه به ” نیازها ” , ” روحیات ” , “ بودجه ” و . . . ” فرهنگ زندگی ” ساکنان می باشد.
در ارزش گذاری یک ملک چقدر برای نیازهای عاطفی, آرامش و روحیه ساکنان آن سهم قائلیم ؟

پیشرفتهای خیره کننده جهان ما اگرچه باعث تامین کلی تجهیزات و امکانات رفاهی شده که در گذشته وجود نداشت. اما همین پیشرفت, ملازماتی را به زندگی های امروز خانواده ها تحمیل کرده که آنها را هرچه بیشتر از برخی خوشی های قدیم محروم نموده است. بعنوان نمونه زمانی همین بچه ها برای استفاده از آغوش طبیعت, تنها کافی بود که پای از خانه بیرون بگذارند !

یکی از فصول مشترک طراحی صنعتی ( از جمله در صنایع خودروسازی ) با دکوراسیون داخلی ساختمان, شاید توجه ویژه به حداکثر امکان تامین آرامش و آسایش کسانی است که از آن وسیله استفاده می کنند.
اما این ماشین ها اگرچه بجهت زیبائی و رفاه استفاده کنندگان بکلی متمایز از خودروهای نسل قدیم می باشند, گریزی نیز از این ندارند که بر همین کوچه و خیابانها برانند که بسیاری وسیله و چیزهای دیگر همسایه و همراهشان هستند.

معماری در درجه نخست علم و تخصصی خاص است. اما از تفاوتهای آن با علوم آزمایشگاهی, پیوند تنگاتنگ آن با مسائل جاری جامعه و مردم می باشد.
اینجاست که اهمیت طراحی دکوراسیون و رابطه معین و نزدیک آن با معماری بیشتر بچشم می آید. طراحی معماری و دکوراسیون نمیتواند در اطاقی دربسته و صرفا پشت میز طراحی صورت گیرد. آن طراحی منجر به رضایت عالی مشتری میگردد که مبتنی بر اطلاعات مشخص از شرایط و شیوه زندگی مجموعه کسانی باشد که قرار است در آنجا ساکن شده و باهم زندگی کنند.

از جمله روشهای بازبینی عینی نتیجه طراحی ( در معماری و دکوراسیون داخلی ساختمان ) استفاده از برنامه 3D Max و نیز ساختن ماکت است. ویدئو پیوست نمونه عملی جالب ماکت سازی در مرحله اسکلت و سفت کاری در ساختمان را نمایش میدهد :

https://www.instagram.com/p/CIjg_zYC9gd/

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.