زیر سازی کفپوش pvc

مناسبترین زیرکار برای نصب کفپوش pvc , سطوح تثبیت شده است.
31,336

زیر سازی نصب کفپوش pvc

یکی از مراحل مهم قبل از نصب کفپوش pvc, اطمینان از یکنواختی سطح زیر کار است.

در مواقعی که سطح اولیه دارای پستی و بلندی قابل توجه است, قبل از هر کار زیر سازی لازم است. از آنجا که کف هر اطاق یا فضا, در معرض رطوبت می باشد, برای زیرسازی ترکیب سیمان, پودر سنگ و چسب بتن پیشنهاد میشود. این مخلوط که توسط آب و باندازه کافی شل شده, توسط کاردک پهن باید در 2 جهت طولی و عرضی عمود برهم کشیده شود تا هرگونه پست و بلندی از بین برود.

کاردک شیاردار پهن
           کاردک شیاردار پهن
کاردک ساده پهن
                کاردک ساده پهن

برخی برای زیرسازی بجای چسب بتن, از چسب چوب استفاده میکنند که بجهت رطوبت کف, در دراز مدت کارآئی ندارد. قبل از زیرسازی نهائی لازم است خلل و فرج عمیقتر با ملات ماسه و سیمان ترمیم گردد.

باید دقت نمود در مواردی که کف, نیازمند زیرسازی است, قبل از عملیات نصب کفپوش pvcزیرسازی باندازه کافی خشک شده باشد. چنانچه زیرسازی کفپوش هنوز تَر باشد, در موقع خشک شدن دچار ترک هائی در سطح میگردد که باعث جابجائی تایل کفپوش pvc و درز بین آنها خواهد شد.

60 نظرات
 1. مسعود می گوید

  مطالب بسیار آموزنده ای تو سایتتون خوندم. خداقوت و امیدوارم ک با انرژی روزافزونی ادامه بدین. مچکرم

  1. behformbehform می گوید

   مسعود عزیز,
   ضمن سلام و خوش آمد, خوشحالیم که مطالب سایت برایتان مفید واقع شده است. چنانچه سوالاتی در زمینه های مربوطه داشته باشید از همین طریق مطرح نمائید تا در اسرع وقت به آن پاسخ دهیم.

 2. مسعود می گوید

  با عرض سلام و خسته نباشید. موقع نصب کف پوش pvc بعد از این که تایل ها رو چسباندم و چند ردیف جلو تر رفتم به مشکلی برخوردم که نمیدونم چطوری باید حلش کنم. لبهای تایلهایی که چند ردیف عقب تر نصب کردم و هنگام نصب هیچ مشکلی نداشتند. اختلاف سطح پیدا کردن. این مشکل هم در طول و هم عرض کارم دیده میشه. الان که کل کفپوشا رو نصب کردم و چسب خشک شده خیلی از قسمت ها همچین حالتی رو مشاهده میکنم. انگار اصلا اون قسمت از کار چسب نخورده! با این که چسب مرغوب استفاده کردم و تمام سطحم کاملا چسب زدم. البته ناهمراهی سطح زیرکار فک میکنم باعث این احتلاف سطح شده باشه. چه راهی پیشنهاد میکنید برای رفع این مشکل؟

  1. behformbehform می گوید

   آقا مسعود عزیز
   با سلام.
   کاش قبل از شروع به کار مطالب مربوط به نصب و زیرسازی کفپوشpvc در سایت را مطالعه می فرمودید. بهرحال از یادداشت شما اینطور مشخص است که جنس کفپوش ایراد نداشته و مشکل به نصب یا زیرسازی مربوط است.
   این موضوع میتواند دلایل مختلف داشته باشد. اگر زیر کار مرطوب بوده یا زیرسازی بخوبی خشک نشده باشد, چسب فوری خوب عمل نکرده و باصطلاح وَر می آید. ممکن است چسب کف یا پشت کفپوش هنوز خیس بوده و برای نصب باید کمی بیشتر تامل میکردید تا چسب قدری خشک تر شود. در چنین حالت نیز از آنجا که زیر کفپوش راهی برای هوا خوردن ندارد, همانطور خیس مانده و چسب عمل نکرده است. ممکن است زیرکار آلوده به گرد و غبار یا چرب بوده باشد. باید دقت نمود که قبل از چسبکاری, سطوح کار کاملا عاری از آلودگی های اینچنین باشد.
   اگر توضیح داده بودید که زیرِکار شما دقیقا چه بوده, بهتر میتوانستیم نظر دهیم که آیا مشکل به زیرسازی ارتباط داشته یا خیر ؟ اگر مشکل زیرسازی باشد, تنها راه کار جمع آوری با دقت کفپوش, اصلاح زیرسازی و نصب مجدد کفپوش است. در این حالت دقت فرمائید که پشت کار کفپوش کاملا با کاردک تمیز شده باشد.
   بهرجهت اگر جمع آوری و نصب مجدد کفپوش مقدور نباشد, بهترین کار نظافت کامل و چسبکاری مجدد قسمتهائی از کفپوش است که بلند شده است. در این حالت باید دقت نمائید که تا زمانی که چسب فوری کف زمین و پشت کفپوش باندازه کافی خشک نشده با قرار دادن یک میله, فاصله هواخوری بین کفپوش و زمین حفظ شود.

   1. hamed می گوید

    سلام.
    اگر منظورتان چسب صنعتی است, بله. باید هم کف زمین و هم پشت کار چسب بخورند. در این مورد در بخش ” روشهای نصب کفپوشpvc” توضیحات کامل وجود دارد.
    موفق باشید.

 3. طاهره داردان از جهرم می گوید

  سلام ما آشپزخانه مان را می خواهیم کف پوش pvc کنیم چند نصاب امدند وکف آشپزخانه رو که دیدند نظرشون اینه که که کاشی ها چون قدیمی هستن وبلندی وپایینی زیاد دارن بعد از نصب خودشو نشون میده وحتی ممکنه بعد از مدتی جمع بشه وخراب نظر شون اینه که کاشی ها باید ساب بخورن میخواستم نظر شما هم بدونم

  1. behformbehform می گوید

   با سلام متقابل. بعید است که استادکارهای قدیمی در نصب موزائیک کف آشپزخانه اینقدر بی دقتی کرده باشند. بنظر میرسد مشکل مربوط به نشست زمین ( خاک دستی زیرسازی موزائیک ) است که بجهت رطوبت کف در درازمدت چندان هم غیرطبیعی نیست.
   با مجموعه اطلاعات شما, پیشنهاد ما آنست که بجهت عدم دوباره کاری و جلوگیری از ضرر و زیان ناشی از آن, قبل از هرکار بجای نصاب های محترم کفپوش pvc , با یک بنای محلی خبره مشورت نموده و ابتدا زیرسازی موزائیک را اصلاح نموده و آنگاه اقدام به نصب کفپوش نمائید.
   با توجه زمان طولانی که از نصب موزائیک سپری شده, با کمی دقت میتوان موزائیک های کف را به آسانی و کاملا سالم جمع آوری کرد. مرحله بعد جمع آوری و دور ریختن ملات زیر موزائیک است. گام سوم رطوبت دادن به خاک و کوبیدن آن با وسائل مرسوم دستی است. با توجه به سالم بودن موزائیک های جمع شده, اگر پشت کار موزائیک ها را از ملات پاک کنید میتوانید با خیال راحت و بدون کمترین هزینه اضافی همان موزائیک را نصب ( فرش ) کرده و بعد از اطمینان از خشک شدن کار و عدم رطوبت زیرکار, هر نوع کفپوش مد نظرتان را خریداری و نصب نمائید.

 4. سپهر می گوید

  با سلام خسته نباشيد
  سوال داشتم
  مي خوايم كه آشپزخونه رو پاركت كنيم به نظر شما بايد كف كنده شود يا خير
  سوال ديگه
  اگه قرار شد كه كف بمونه اون قسمتهايي كه بهش مي گن بند كاشي يا همون شيار ها اونا رو با چي بايد پر بكنيم…
  ممنون ميشم پاسخ بديد

  1. behformbehform می گوید

   جناب سپهر, با سلام متقابل و تشکر از مراحم شما
   بنظر میرسد منظورتان از زیرکار ” کاشی”, موزائیک باشد. در اینمورد قبلا نیز مطالبی داشته ایم که در بخش ” انواع نصب کفپوش ” آمده است. اما بصورت خلاصه قبل از هرچیز باید از زیرکار موزائیک مطمئن شد. اگر منزل شما همکف بوده و مدت زیادی از نصب ( فرش ) موزائیک گذشته باشد, معمولا بجهت رطوبت خاک و . . . کف کمی نشست داشته و همین باحتمال زیاد در قسمتهائی باعث جدا شدن ملات زیر موزائیک میشود.
   با توجه به هزینه های اجرای کفپوش, نخستین پیشنهاد ما آنست که یک بنای محلی خبره زیرکار را ببیند. بررسی وضعیت زیرکار موزائیک معمولا با تقه زدن به سطح کار انجام میشود. به این ترتیب در جاهائی که ملات و موزائیک از هم جدا شده, صدای طبل مانندی بگوش میرسد که با صدای تقه در قسمتهای خوب کاملا تفاوت دارد.
   درصورتی که مشکلی در زیرکار موزائیک وجود نداشته باشد, پیشنهاد ما استفاده از بتانه ( نرمه ) مخلوط چسب بتن + پودر سنگ الک شده و سیمان سیاه برای بندکشی است. این کار باعث میشود بندهای موزائیک در درازمدت روی کفپوش اصطلاحا سایه نیندازد.
   الباقی توضیحات را میتوانید در بخشهای مختلف نصب کفپوش یا پارکت لمینیت سایت جستجو و مطالعه فرمائید. با توجه به مسائل ناخواسته ناشی از نشت آب و فاضلاب, پیشنهاد میکنیم برای کف آشپزخانه هرگز از پارکت لمینیت استفاده نشود.
   موفق باشید.

 5. سپهر می گوید

  عذر مي خوام مي خواستم إصلاح كنم
  پاركت نه كف پوش منظورم بود اشتباه تايپي بود

 6. علی می گوید

  سلام آیا مخلوط شن الک شده باسیمان وچسب بتن برای زیر سازی کف پوش روی کاشی یا سرامیک خوبه چه مقدار باشه برا لیسه کشیدن ممنونم جواب بدید

  1. behformbehform می گوید

   با سلام متقابل,
   سوال کمی مبهم است. زیرسازی روی موزائیک و سرامیک متفاوت می باشد و درباره هریک در بخش ” روشهای نصب کفپوشpvc” توضیحات کامل قبلا داده شده است.
   اما نسبت سیمان و پودر سنگ در نرمه معمولا یک به دو ( یک پیمانه سیمان در مقابل دو پیمانه پودر سنگ) می باشد. چسب بتن را در آب محلول کرده و کم کم به مخلوط سیمان و پودر سنگ اضافه می نمائیم.
   استفاده از ماسه در مواردی است که اختلاف سطح ( ناتراز بودن زیر کار ) بیش از یک یا دو سانتیمتر باشد. در این حالت نسبت سیمان و ماسه کمی بیشتر و حداکثر 1 به 3 است.

 7. رضا طاهری می گوید

  با سلام, احترام بنده به اینگونه کارهای ساختمانی علاقمندم و عملیات موزائیک ،کاشی، سرامیک، نقاشی، اموربرقی، منزلم خودم انجام داده ام تا حدودی اطلاعات دارم البته نه به اندازه استادکارها؟
  همسرم علاقمند به نصب پارکت PVCمیباشد میخواهم با توجه به اطلاعات حضرتعالی و مطالعه مطالب ارزنده استاد بزرگوار ، قادر به انجام اینچنین کاری خواهم بود درضمن حوصله این کارها رادارم و لذت میبرم شغلم هم کارمند ،حقوق اندکی میگیرم سنم 57 دارم . یاعلی

  1. behformbehform می گوید

   با سلام متقابل,
   فعلا در این زمینه موقعیتی برای آموزش عملی نداریم. اما اگر با شماره تلفن سایت تماس بگیرید, ممکن است بتوانیم شما را به گروه مناسبی معرفی نمائیم.

 8. آرش می گوید

  سلام من چند روزی هست کف خونه رو کفپوش پی وی سی کردم متاسفانه الان موقعی که چراغهای خونه رو روشن میکنین کفپوش حالت لوزی شکل گرفته به نصاب هم موقع کار گفتم یه جاهای این شکلی هست گفت حساسی و کلا کفپوش همینطوریه میخواستم بدونم مشکل کفپوش اینه یا نصاب کارشو درست انجام نداده

  1. behformbehform می گوید

   با سلام متقابل,
   با اطلاعات شما بنظر میرسد مشکل از زیرسازی است. کفپوشpvc برخلاف پارکت لمینیت نیاز به دقت بیشتر در زیرسازی دارد. ما نمیدانیم زیرکار شما چه بوده, اما بهرجهت لازم است قبل از نصب کفپوشpvc حتما نسبت به بندکشی موزائیک, سرامیک یا سنگ زیرکار اقدام میشد. در این مورد در قسمت ” روش های نصب کفپوش pvc ” توضیحات کافی وجود دارد.

 9. نیک دل می گوید

  سلام لطفا راهنمایی کنین: برای زیرسازی از کاردک ساده استفاده کنم یا راه راه ؟برای کشیدن چسب از کدوم کاردک استفاده کنم؟

  1. behformbehform می گوید

   با سلام متقابل,
   با توضیح مختصر شما نوع زیرسازی مشخص نیست. ضمنا بنظر میرسد منظورتان زیرسازی جهت نصب کفپوش pvc مد نظر جنابعالی باشد. البته در این موارد توضیحات کافی در بخش ” روش های نصب کفپوش pvc “ وجود دارد.
   اما بطور خلاصه باید گفت که برای آنان که از مهارت مناسب در امور بنائی برخوردارند, ماله فلزی بهتر از هر نوع کاردک است. ضمنا کاردک را تنها در مواردی میتوان استفاده کرد که میخواهیم درز بین موزائیک,سنگ یا سرامیک را بندکشی کنیم. در مواردی که سطح دارای پستی و بلندی قابل توجه است علاوه بر ماله, سطح کار برای تراز شدن باید کروم گذاری شود که در این مورد نیز توضیحات کافی در سایت وجود دارد.
   کاردک شیاردار تنها برای استفاده از چسب خمیری و نصب کاشی یا سرامیک در کف یا دیوار استفاده میشود و در موراد زیرسازی کاربرد آنچنانی ندارد.
   برای استفاده از چسب صنعتی به نسبت مهارت میتوان هم از قلم مو و کاردک صاف استفاده کرد. سرعت کار با کاردک بیشتر, اما نیاز به مهارت دارد. اگر قلم مو مورد استفاده در ظرف نفت نگهداری نشود, دیگر قابل استفاده نخواهد بود.
   مطلب ارائه شده برای این موضوع:
   https://www.xn--ngbs1crh.com/?p=1633

 10. رنجبر می گوید

  سلام وقت بخیر ما خونمون زیرش موزاییک بوده الان روی کار رو لمینت کردیم ،بعضی جاها که راه میریم انگار زیر پا خالی احساس میشه،و بعضی جاها بیشتر ورودی اتاق خواب ها یه صدای کمی هم میده از نصاب کار سوال کردیم گفت لمینتها جا میوفته خوب میشه،زیر کارمون یه کم پستی بلندی داشت ولی نگفتن که کار خاصی انجام بدیم روی همون کار رو انجام دادن،میخواستم ببینم به مرور زمان مشکلی پیش میاد یا درست میشه

  1. behformbehform می گوید

   با سلام متقابل و تشکر از اعتماد شما به نکات فنی و آموزشی سایت ” بهفرم کفپوش “, اگرچه زیرسازی برای نصب کفپوش pvc اهمیت بیشتری دارد, اما متاسفانه گاه در مورد زیرسازی برای نصب پارکت لمینت کوتاهی میشود. اگر جسارت نباشد, برخی مواقع فشار غیرمنطقی مصرف کنندگان خانگی یا اداری جهت تسریع در نصب بیش از اهمال نصاب های زحمتکش کفپوش و لمینیت نقش منفی بیشتری دارد.
   برخی نصاب های تازه کار لمینیت تصور میکنند ضخامت فوم زیرکار لمینیت, اصلاح پستی و بلندی کف را منتفی می نماید. اما چنانچه قبلا نیز در بخش ” روش های نصب لمینت “ اشاره شده, زبانه ( کلیک ) و شیار تایل های لمینیت بقدری ظریف است که با فشار جانبی نامناسب در موقع تردد اختلاف سطح کف باعث میشود زبانه اصطلاحا جا بخورد.
   مشکل صدا را شاید با پولیش قسمت اتصال تایل های لمینت بتوان مرتفع کرد. اما برای اصلاح زیرسازی باید لمینیت های آن قسمت ها جمع آوری شده و پس از رفع مشکل, مجدد نصب گردد. بهرجهت مسئولیت نصب با فروشگاه تزئینات ساختمانی است که شما از آن خرید کرده اید.
   موفق باشید.
   منبع:
   http://www.بهفرم.com/?p=1637

 11. محسن بهاری می گوید

  با سلام و خسته نباشید میخواستم بدونم کف پوش pvcرو رو سیمان کاری هم میشه بزنی یه کم زیر کار زبر باشه میشه یا حتما روی سرامیک و موزایک و سنگ میشه کار کنی ممنون میشم از راهنمایتون

  1. behformbehform می گوید

   با سلام متقابل و تشکر از محبت شما,
   در این مورد در بخش ” روش های نصب کفپوش pvc ” توضیح کاملی وجود دارد. با گزینه جستجو میتوانید مطلب مربوطه را یافته و مطالعه فرمائید.

 12. Naz می گوید

  با سلام و خسته نباشی و تشکر بابت مطالب مفیدتون . یه سوال داشتم اگر آب مثلا آب شوفاژ به زیر کف پوش یا پارکت بره برای خشک کردن آنها راهی وجود داره ؟

  1. behformbehform می گوید

   با سلام متقابل و تشکر از محبت شما,
   بنظرمیرسد منظور شما بیشتر نفوذ آب به زیر پارکت لمینیت باشد. در این صورت با توجه به قیمت لمینیت و امکان آسیب پذیری بیشترنسبت به کفپوش pvc , پیشنهاد ما آنست که در تماس با یک نصاب خبره و دلسوز بلافاصله حداقل آن بخش هائی از لمینیت که خیس شده جمع آوری شود.
   به این ترتیب اولا از نفوذ آب و خسارت بیشتر به لمینیت سایر قسمتها جلوگیری میشود و ضمنا زیرکار زودتر خشک شده و میتوان مجددا نسبت به نصب لمینیت اقدام نمود. تنها نکته مهم آنست که در نصب مجدد لمینیت تعجیل ننمائید تا هم مورد نشتی آب کاملا روشن و برطرف گردد و نیز معلوم شود که شاید تایل های آب خورده قابل استفاده مجدد باشد.
   موفق باشید.

 13. صادق می گوید

  با سلام و خسته نباشید
  در مورد کفپوش سوالی داشتم. ما خونه مون رو کفپوش کردیم حدودا 2 سال پیش و الان برای نصب پکیج و لوله کشی آن نیاز به کندن بخشهایی از کف خونه هست. می خواستم بپرسم آیا می شه کفپوش های همون قسمتهارو برداشت، تمیز کرد و بعد از لوله گذاری و زیرسازی مجددا نصب کرد؟ کفپوش ها سالم هستند و مشکلی ندارند.
  خیلی ممنون می شم راهنمایی کنید و اگر نکات خاصی هست که باید بهش توجه بشه بفرمایید

  1. behformbehform می گوید

   با سلام متقابل و تشکر,
   در سوال شما روشن نیست که منظور کفپوشpvc یا پارکت لمینیت مورد نظر است. اما اگر منظورتان کفپوشpvc باشد, اگر سطح بازسازی شده قابل توجه باشد پیشنهاد میکنیم به فکر تعویض کل کفپوش باشید.
   گذشت 2 سال از عمر کفپوش زمان قابل توجهی است. با توجه به قیمت کفپوش, حداقل هزینه نصب و نیز مشکلات همسطح کردن زیرکار کفپوش قبل با سطحی که نیاز به بازسازی دارد, پیشنهاد ما آنست که تا تامین بودجه تعویض کامل کفپوش, به شکلی با همین وضعیت کنار آمده و در اولین فرصت نسبت به تعویض کامل کفپوش اقدام نمائید.
   فعلا میتوانید با تمیز کردن کامل پشت کار کفپوش های جمع آوری شده, با راهنمائی نکاتی که در بخش ” انواع نصب کفپوش ” در سایت آمده, با کمترین هزینه خودتان کفپوش های جمع آوری شده را نصب نمائید.
   موفق باشید.

 14. جواد می گوید

  با سلام
  ما اشپزخونه رو چند ماهه پیش با کفپوش کردیم کف اشپزخونه سرامیک و مسطح بود بعد از چند ماه کفپوش ها جدا شده طوری که زیر کفپوش ها کاملا نمناک‌بود و چسب به سرامیک نچسبیده و فقط به کفپوش چسبیده بود مجبور شدیم کفپوش ها را در بیاریم جالب اینکه کفپوش ها به راحتی جدا شده و سالم هستند میخواستم بدونم‌با توجه به اینکه سرامیک کف اشپزخونه صیقلی و مسطح می باشد راهی وجود دارد که کفپوش رو بچسبونیم

  1. hamed می گوید

   با سلام و ضمن تشکر از اعتماد جنابعالی به سایت,
   از اطلاعات شما چنین بر می آید که اگر در نصب کفپوش pvc دقت کافی شده باشد, مشکل مربوط به نفوذ آب به زیرکفپوش است. یکی از اشکالات نصب, تعجیل نصاب های محترم کفپوش pvc و عدم فرصت کافی برای حد معین خشک شدن چسب صنعتی است. در اینمورد در بخش ” روشهای نصب کفپوش pvc ” توضیحات کافی برای مراجعه وجود دارد.
   قبلا درباره نحوه استفاده و نگهداری کفپوش مطالب چندی در سایت ارائه شده است. در آنجا گفتیم که نظافت کفپوش pvc تنها با تیشور ( T) میسر است و مثل سرامیک امکان آبریزش وجود ندارد. اگر اینمورد دقت شده باشد, بنظر ما بهتر است موضوع را با یک تاسیساتی و بنای معتبر در میان بگذارید. اگر موضوع به نشت آب یا رطوبت از کف مربوط باشد, قبل از هر کار و بجهت جلوگیری از دوباره کاری و هزینه بیشتر ابتدا باید علت را یافت و برطرف نمود.
   توصیه ما اینست تا زمانی که از خشک شدن زیرکار کاملا مطمئن نشده اید, در نصب کفپوش عجله نشود.
   موفق باشید.

 15. سعید می گوید

  سلام وقت شما بخیر
  خونه ما طبقه اول هست بخاطر سرمای پارکینگ میخواهیم زیر کف پوش پی وی سی از فوم یا موکت استفاده کنیم به نظرتون امکانش هست؟ کار خراب نمیشه؟

  1. hamed می گوید

   سلام.
   نیازی به این کار نیست. کفپوش pvc خود عایق حرارت و الکتریسیته است. با پوشش کف با این کفپوش اتلاف حرارتی وجود نخواهد داشت.

 16. روح اله می گوید

  سلام ۳۳متر کفپوش روی موزائیک چندتا چسب ۴لیتری میخاد؟

  1. hamed می گوید

   با سلام متقابل,
   ما در این مورد اطلاعاتی نداریم. از آنجا که چسب صنعتی را بعد از باز کردن پلمب زیاد نمیتوان نگه داشت, با ظرف های کوچک تر شروع کنید تا حساب کار دستتان بیاید. این چسب ها در ظرف های یک کیلوئی, 4 لیتری و 17 لیتری وجود دارد. ضمنا مصرف چسب به نوع کفپوش و آج پشت آن و نیز کف فضای مربوط ( میزان صیقلی ) نیز متفاوت است.
   موفق باشید.

 17. مهی می گوید

  با سلام. پشت بامی ایزوگام شده و قراره مسقف بشه. آیا میشه روی ایزوگام این قسمت پارکت لمینت نصب کنم؟ اگر اول باید سطح کاملا صاف باشه، راه حلش چیه؟
  ممنون

  1. hamed می گوید

   با سلام متقابل,
   نخست باید ببینیم در شرایطی که تراس مسقف شده, بازهم نیاز به حفظ ایزوگام کف دارید ؟ بنظرم از طریق تلفن تماس مندرج در سایت بین 8:30 تا 20:00 بهتر میتوانیم راهنمائی کنیم.
   موفق باشید.

   1. مهی می گوید

    با تشکر از نظر شما، مورد سوال پشت بام هست. که بصورت عادی ایزوگام شده و نظر اینه که لامینت روی ایزوگام نصب بشه. ولی چون ایزوگام سطحش کاملا مسطح نیست این سوال رو مطرح کردم

 18. فرناز صفاکار می گوید

  سلام.کف منزلی که خریداری کردیم، موکت بود.جدا کردیم.زیر موکت سطح سیمانی ناصاف با پستی بلندی داریم.نصاب کفپوش آمد و در حد 3 میلیمتر سیمان کاری نازک کرد و گفت بخاری بذارید تا خشک شود بعد کفپوش نصب کنم.الان بعد از چندروز سیمان ها ترک خورده بطوری که با دست فشار میدهیم، دو طرف ترک ها، بالا پایین میرود.حتما باید اول زمین را سرامیک کنیم بعد کفپوش بزنیم ؟ یا این زمین سیمانی ترک خورده راه درمانی دارد تا کفپوش نصب شود؟البته میدانم احتمالا بعد از مدتی زمین سیمانی ترک خورده،نشست میکند!!

  1. behformbehform می گوید

   با سلام متقابل, ضمن تبریک و آرزوی زندگی با دلخوش در منزل جدید و تشکر از حسن اعتماد شما,
   میگویند هر کسی را بهر کاری ساخته اند. شاید نصاب های زحمتکش بتوانند کمی پستی و بلندی و ترک در کف را برطرف کنند, اما زیرسازی در این حد تنها کار بناهای خبره و با تجربه است. به این ترتیب بدون صرف هزینه اضافی برای سرامیک, میتوانید کفپوش pvc را روی همان سیمانکاری کف نصب نمائید.
   در مورد زیرسازی نصب کفپوش روی سیمانکاری مطالب چندی در سایت وجود دارد که با جستجو میتوانید یافته و مطالعه فرمائید. یکی از مشکلات لایه های نازک در سیمانکاری, همین ترک خوردگی بعد از خشک شدن است. ما بهمین جهت پیشنهاد استفاده از چسب بتن در این موارد را داریم.

 19. حامد کاظمی می گوید

  سلام،با توجه به ناهموار بودن کف اتاق ها و پذیرایی میخواستم قبل از نصب سرامیک کف با چسب ، کف کل واحد را زیرسازی بکنم تا هم صاف و هم تراز گردد، آیا میتوانیم از ترکیب سیمان و پودر سنگ و چسب بتن برای این منظور استفاده کنم?

  1. behformbehform می گوید

   استفاده از نرمه ( مخلوط پودر سنگ و سیمان ) تنها برای لایه های نازک امکان پذیر است. اگر میزان پستی و بلندی کف بیشتر باشد, حتما باید از ملات ماسه و سیمان استفاده کرد. در جاهائی که بیشتر چاله شده افزودن شن به ملات ماسه و سیمان هم لازم است.
   پیشنهاد ما آنست که قبلا علت پستی و بلندی را یافته و مرتفع نمائید. ترمیم رویه مرحله بعدی کار است. در مورد کف سازی, توضیحات کافی در بخش های نصب موزائیک و زیرسازی وجود دارد که با جستجو در سایت آنها را یافته و مطالعه نمائید.
   موفق باشید.

 20. فاطمه می گوید

  با سلام و خسته نباشید
  من یه سوال داشتم، ما دوشب پیش کفپوش کردنه منزلمون تموم شد، و اون اقایی که نصب میکرد یه توضیحاتی نسبت به اینکه تا یه مدت طول میکشه تا کفپوش ها به زمین بچسبه رو داد.. و الان من میبینم که درز های کفپوش بعضی هاشون چسبیده نشده و نمایه زشتی پیدا کردن، ایا اینا بعد از یه مدت که روشون راه میریم میچسبن یا باید دوباره چسب کاری بشن؟!

  1. behformbehform می گوید

   با سلام و تشکر,
   اگر توضیح میدادید که برای نصب کفپوش pvc از چه چسبی استفاده شده, بهتر میتوانستیم راهنمائی کنیم. معمولا چسب خمیری دیرگیر تر است. اما اگر نصب با چسب صنعتی بشکل صحیح و فنی انجام شود, بلافاصله بعد از اتمام کار و نظافت میتوان بر روی کفپوش تردد کرد.
   اگر اصول فنی زیرسازی, نصب و نگهداری از کفپوش pvc در بخش ” روشهای نصب کفپوش ” را مطالعه فرمائید, پاسخ خود را خواهید یافت. در آنجا هم در مورد روش کار با چسب خمیری و صنعتی توضیحات کافی وجود دارد.
   پیشنهاد میکنیم مشکل را با فروشگاه تزئیناتی که نصاب کفپوش را فرستاده, تماس بگیرید و مشکل را با ایشان در میان بگذارید. ایشان حتما پیگیر رفع عیب خواهند شد.
   موفق باشید.

 21. جواد می گوید

  با سلام
  میخواستم بدونم برای زیر سازی روی سرامیک برای نصب کفپوش pvc چه مقدار از پودر سنگ و سیمان و چسپ بتون استفاده کنم
  گفته بودید در قسمت روشهای نصب توضیح دادیم ولی چیزی نبود همه در مورد کف موزاییک توضیح داده شده بود
  ممنون میشم راهنمایی کنید

 22. behformbehform می گوید

  با سلام متقابل و تشکر از حسن توجه شما,
  درصد و نحوه ترکیب و استفاده از همه ملاط ها ( از جمله نرمه پودر سنگ ) به محل استفاده چندان مربوط نیست. آنچه اهمیت دارد استفاده بجای هریک در جای خود است که به ضخامت فرورفتگی ها مربوط است. استفاده کم یا بیشتر از چسب بتن نیز به وضعیت رطوبت محیط مربوط است و در جاهای مرطوبتر توصیه میشود از میزان بیشتری از این افزودنی بتن استفاده شود. ضمنا استفاده بیشتر از این افزودنی به مهارت کاربر نیز مربوط است. زیرا نرمه با چسب بتن نسبت به آب بسیار زودگیرتر است.
  درصد پودر سنگ و سیمان همانجا اشاره شده, جهت تاکید به نسبت 3 ( پودر سنگ ) به 1 ( سیمان ) است. استفاده بیشتر از سیمان در مواقعی که نیاز به تسریع در اجرای کار است اشکال ندارد. اما اگر این مقدار بیشتر شود باعث ترک خوردگی سطح زیرسازی شده و نفوذ مجدد رطوبت میشود.
  با آرزوی توفیق, کمی در جستجوی مطالب بیشتر تامل فرمائید.

 23. حسین می گوید

  سلام. کف آپارتمان اگه بتون باشه و تراز نباشه آیا نیاز به تراز شدن داره یا همین که ناهمواری ها برطرف بشه کفایت میکنه. ضمنا من شنیدم که کفپوش های ضخیم رو میشه بدون نصب پهن کرد. درسته؟

  1. behformbehform می گوید

   پاسخ :
   با سلام متقابل و تشکر از حسن اعتماد شما,
   درباره روش زیرسازی روی سطوح سیمانی قبلا مطالبی در سایت منتشر شده که میتوانید آنها را با جستجو در بخش ” روشهای نصب کفپوشpvc ” و ” روشهای نصب لمینیت ” یافته و مطالعه فرمائید. مهمترین نکته در اینباره نرمه یا بتانه لازم بر روی این سطوح ( از جمله سطوح بتنی ) می باشد. درباره روش ساخت انواع بتانه و تناسب بین سیمان, پودر سنگ و چسب بتن نیز در آنجا توضیحات کافی وجود دارد که نیازی به تکرار نیست.
   بطور خلاصه باید عرض کنیم که زیرسازی برای نصب کفپوش های pvc ( چه ضخیم یا 2 میل ) از اهمیت بمراتب بیشتری از زیرسازی برای نصب لمینیت برخوردار است. عمر کفپوش یا لمینیت بویژه به زیرسازی اصولی و فنی قبل از نصب مربوط است.

 24. حسام می گوید

  سلام لطفا نسبت آب و سیمان و چسب بتن و پودر سنگ رو برای پر کردن سایه های بندکشی جهت نصب کف پوش را بفرمایید.

  1. behformbehform می گوید

   با سلام متقابل و تشکر از حسن اعتماد شما به سایت خودتان,
   درباره ترمیم زیرسازی جهت نصب کفپوش pvc و پارکت لمینیت, مطالب متعددی در سایت وجود دارد که از طریق بخش ” جستجو ” به آسانی میتوانید آنها را یافته و مطالعه نمائید. اما بطور خلاصه نسبت سیمان و پودر سنگ ارتباط مستقیم با ضخامت قسمتی دارد که نیاز به ترمیم دارد. در ساختن ملات معمولا یک پیمانه سیمان را با 3 پیمانه ماسه مخلوط میکنند. نسبت سیمان در ساختن نرمه با پودرسنگ بیشتر است.
   میزان استفاده از هر چسب بتن را کارخانه سازنده روی آن درج کرده است. توصیه ما آنست که ملات های همراه چسب بتن را اولا کم کم بسازید و نیز برای استفاده از چسب بتن, بهتر است آنرا قبلا در آب مخلوط نموده و آنگاه برای ساختن ملات بکار برید.
   ضمنا در مواردی که سطح کار بسیار نازک است, بهتر است پودر سنگ را با غربال نمره ریز الک کنید.
   موفق باشید.

 25. امیر کاوه می گوید

  سلام میخواست بدونم میتونم کفپوش روی کفپوش قبلی بچسبانم

  1. behformbehform می گوید

   با سلام متقابل و تشکر از حسن اعتماد شما به سایت ” بهفرم کفپوش “,
   میگویند ” کار, نشد ندارد ! “. اما پیشنهاد ما آنست که بخاطر هزینه محدود برای جمع آوری کفپوش مستعمل قبل, هزینه قابل ملاحظه برای خرید و نصب کفپوش جدید را ضایع نفرمائید.
   ما قبلا در این باره چندین مطلب در همین مورد منتشر کرده ایم که آنها را میتوانید با جستجوی ” کفپوش مستعمل ” در بخش مربوطه سایت یافته و مطالعه نمائید. پیشنهاد می کنیم قبل از هر تصمیم, ابتدا این یادداشتها را مطالعه و آنگاه تصمیم نهائی را بگیرید.
   اما بطور خلاصه, بجز مساله هزینه و عمر کفپوش, مهمترین مشکل دیگر در این مورد آنست که کفپوش pvc جدید روی کفپوش قبل بخوبی نمی چسبد و به زودی باصطلاح هم وَر خواهد آمد و در موقع تردد به صدا می افتد. مشکل مهم دیگر جا انداختن خطوط طول و عرض کفپوش pvc قبلی است که نمای کار را زشت میکند.
   اگر با این وجود اصرار به نصب کفپوش جدید بر روی کفپوش مستعمل قبلی دارید, اصول نصب تقریبا همانهاست که در بخش ” روشهای نصب و زیرسازی کفپوش pvc ” خدمتتان نوشته ایم.
   با آرزوی موفقیت, سلامت و پایدار باشید.

 26. سید سعید موسوی می گوید

  با سلام خدمت شما دوست عزیز .من می‌خوام کف آشپز خانه کفپوش بزنم و زیر کار سرامیک هستش ولی چون شیپ زیاده احساس میکنم خوب نشه و اینکه میخوام کفو کاملا صاف کنم و اون شیپ دورست کنم ..از چه نوع مصالح استفاده کنم که بهتر باشه و بعد کفپوشو نصب کنم یعنی میخوام اون مصالح رو همون سرامیک اجرا کنم

  1. behformbehform می گوید

   با سلام متقابل و تشکر از حسن اعتماد شما,
   در گذشته که خانواده ها پر جمعیت تر بودند, تجهیزات آشپزی نیز اینقدر پیشرفته نبود. ضمنا مردم هم اغلب یا مهمان داشتند و به مهمانی هم میرفتند و میزان پخت و پز و شستشو بسیار بیش از امروز بوده است. بهمین جهت آشپزخانه که از نظر نظافت و بهداشت اهمیت بمراتب بیشتری دارد, بسیار بیش از امروز نیازمند نظافت و شستشو بود. بهمین جهت و بدرستی کف آشپزخانه ها را معمولا از هر کنج بطرف کف شوی وسط شیب میدادند تا آب ناشی از شستشوی آشپزخانه سریعتر جابجا شود. امروزه دیگر از آن شیب بندی خبری نیست و برای نظافت کف آشپزخانه نیز عمدتا از ” تیشور” استفاده میشود.
   اما اگر آشپزخانه منزلی به روال گذشته شیب بندی شده باشد, بهتر است قبل از نصب کفپوش pvc حتما برای تراز کف اقدام نمود. پیشتر نیز ضمن مطالب راجع به زیرسازی نصب کفپوش اشاره کردیم که چنین کارهائی را بهتر است به استادکاران مجرب ساختمانی ( بنا ) واگذاریم.
   اگر شیب بندی تند باشد, بهتر است سرامیک کف را جمع کنیم و بعد اصلاح زیرسازی نسبت به نصب مجدد سرامیک و آنگاه نصب کفپوش اقدام کنیم. در چنین موارد, برای صرفه جوئی در هزینه ها میتوان بجای سرامیک از موزائیک بدون ساب یا سیمانکاری لیسه ای استفاده نمود. در این زمینه مطالب چندی در سایت وجود دارد که از طریق بخش جستجو در سایت میتوان آنها را یافت و مطالعه نمود.
   اما اگر شیب بندی ملایم باشد, میتوان بجای جمع کردن سرامیک, از نرمه سیمانکاری برای تراز کف استفاده کرد که مخلوط مناسبی از پودر سنگ, سیمان سیاه و چسب بتون است. درباره درصد ترکیب این مواد و نحوه استفاده از این نرمه نیز توضیحاتی در سایت ” بهفرم کفپوش ” وجود دارد.
   با آرزوی سلامتی, امیدواریم کارتان بخوبی و موفقیت انجام شود.

 27. اميد رضا می گوید

  با عرض سلام و خسته نباشيد , همچنين تشكر از بابت اطلاعات ارزنده جنابعالي
  براي نصب 12 متر كفپوش جهت آشپزخانه كه كف اون سراميك و مسطح هست آيا نيازي به زير سازي هست يا خير ؟ پيشنهاد نصاب سيمان سياه و چسب چوب براي زير سازي هستش , به نظر شما بدون اينها ميشه نصب كفپوش انجام داد. ممنون ميشم در اين رابطه راهنمايي بفرمائيد.

  1. behformbehform می گوید

   با سلام و تشکر از محبت و اعتماد شما,
   توصیه نصاب محترم کفپوش pvc نشان دهنده آنست که ظاهرا زیرکار چندان هموار نیست و ترکیب پیشنهادی ایشان جهت زیرسازی قسمتهائی است که دارای پستی و بلندی می باشد. باحتمال زیاد حق با ایشان است. اما جهت اطمینان درباره ضرورت زیرسازی میتوان از ” ریسمان کار ” یا ” شمشه ” فلزی بلند استفاده کرد.
   برای مشاهده میزان نامسطحی کف ( و دیوارها ) ریسمان کار را میتوان بصورت هم افقی و نیز قطری کشید و آنگاه موارد و میزان پستی و بلندی قسمتهای مختلف کف ( و هر دیوار ) کاملا مشخص میشود.
   در مواردی که میزان ناهمسطحی چندان زیاد نبوده و از چند میلیمتر بیشتر نیست, توصیه ما استفاده از ” نرمه سیمانکاری ” با استفاده از چسب بتون است. چسب بتون ضمن چسبندگی بمراتب بالاتر با کف سیمانکاری یا سرامیک شده قبل, تا حدودی نیز عایق رطوبت است و ضمنا چسبندگی آن با چسب کفپوش pvc ( چه چسب صنعتی یا خمیری ) بیشتر است. در اینصورت مصرف چسب کفپوش هم پائین می آید و از نظر اقتصادی نیز به صرفه است.
   در مورد زیرسازی با نرمه فوق و نحوه نصب کفپوش با چسب صنعتی ( از جمله 8888 ) و چسب خمیری, در سایت مطالب چندی قبلا منتشر شده که از طریق جستجو براحتی در دسترس است.
   موفق و پیروز باشید.

 28. عبدالهی می گوید

  سلام خسته نباشید و عرض تشکر به خاطر پاسخگویی شما. یه سوال داشتم از خدمتتان. ما ۲ ماه پیش کف پذیرایی را که سرامیک بود و پستی و بلندی هم داشت کفپوش Pvc کردیم. اما الان رد بند سرامیکها و پستی و بلندی آنها کاملا مشهود است. از نصاب سوال کردیم و میگه من زیرسازی را تا حدودی انجام دادم و اگه ضخامت زیرسازی را بیشتر میکردم چسب کفپوش روی آن نمی چسبید. میخوام بدونم توجیهش درسته؟ و اگر نه میشه کفپوشها را به عرض ۲ متر(بقیه اش میره زیر فرش) کند و زیرسازی را دوباره انجام داد و کفپوش کرد؟ممنون

  1. behformbehform می گوید

   با سلام و تشکر از محبت شما,
   همانگونه که در مطالب متعدد سایت متذکر گردیده ایم, زیرسازی برای نصب کفپوش pvc بویژه از اهمیت زیادی برخوردار است و قاعدتا نصاب محترم در این مورد قبلا بشما تذکر لازم را داده است. به هر جهت چاره ای نیست و هزینه دوباره است. اما میتوانید همه کفپوش ها را جمع کنید, زیرسازی اصولی انجام شده و سپس کفپوش را نصب نمائید. اگر فعلا به هر جهت موقعیت این کار را ندارید, ما وصله پینه را صلاح نمیدانیم. این کار نیز به نوبه خود منجر به هزینه دوباره دیگری در آینده خواهد شد.
   از توضیحات شما چنین بر می آید که میزان پستی و بلندی تایل های سرامیک زیاد بوده است. ممکن است این موضوع مربوط به نشست زمین بوده و شاید لازم است برای زیرسازی اصولی, سرامیک کف هم کاملا جمع شود و بستر سرامیک کف قبلا اصلاح ( compact ) شود.
   درباره مسائل نشست خاک, زیرسازی و نصب اصولی سرامیک و انواع کفپوش pvc مطالب متعددی در سایت وجود دارد که از طریق بخش ” جستجو ” در سایت میتوانید آنها را به راحتی یافته و مطالعه نمائید.
   با آرزوی سلامتی و موفقیت, نخستین توصیه ما اینست که بدون مطالعه کافی در اینمورد, دست به هیچ اقدام عملی نزده و از هزینه های عجولانه صرف نظر کنید.

 29. کامبیز می گوید

  سلام
  سپاس از مطالب مفیدتان
  کف خونه من کفپوش بود که بخاطر لوله کشی پکیج از کنار دیوار شروع به کندن کردم و تایل‌ها رو سالم با کاردک از کف خونه جدا کردم . الان کار لوله کشی تمام شده و با سیمان و ماسه پرشده که البته مناسب چسپاندن کفپوش نیست هنوز ، میخواستم راهنمایی کنید که به اندازه ۲ تا ۴ میل ارتعاع کف که مناسب برای چسپاندن باشد از چی استفاده کنم ؟ در ضمن تایل ها رو که جدا میکردم زیرش سیمان و چسپ قاطی بود که اگر بفرمایید به چه نسبتی باهم قاطی کنم ممنون میشم .
  سپاس که مطالب رو مطالعه میکنید و جواب میدهید .

  1. behformbehform می گوید

   با سلام متقابل و تشکر از محبت و حسن اعتماد شما,

   اولا خوشحالیم که سایت ما توانسته به مشاور و منبع مطمئنی برای کارهای اجرائی در زمینه زیرسازی و نصب انواع کفپوش های ساختمانی بدل شود. از اینکه قبل از اقدام به هر کار, در موردش مطالعه میکنید نیز بشما تبریک میگوئیم.

   یک ) در توضیح جنابعالی روشن نیست که زیرکار کفپوش قبل چه بوده است؟ پیشتر هم از بینندگان محترم سایت خواسته بودیم که اگر تصاویر مناسب و واضحی همراه سوالات نمایند, بهتر میتوانیم در خدمت دوستان باشیم.

   اگر عمده زیرکار کفپوش سابق مسطح و بدون پستی و بلندی است, بهتر است با تیشه بنائی کمی از رویه قسمتهائی را که برای لوله کشی کنده شده بردارید و سپس با استفاده از شمشه بنائی, آن قسمت را مجدد با ملات ماسه و سیمان همسطح بخشهای مجاور نمائید.

   اما اگر مجموعه زیرکار مشکل دارد و از نظر ارتفاع و هزینه هم محدودیت دارید, میتوان با استفاده از نرمه سیمانکاری سطح روئی را تراز و مسطح کرد. در این مورد یادداشتهای چندی در سایت وجود دارد که از طریق بخش ” جستجو ” میتوانید یافته و مطالعه نمائید.

   در هر حال پیشنهاد ما برای اینکار, استفاده از یک بنای مجرب و منصف است که با کمترین خرج تراشی و صرف وقت زیرکار کفپوش را آماده کند.

   دو ) در مورد نظافت پشت کار کفپوش های مستعمل نیز یادداشتهای متعدد در سایت وجود دارد و نیازی نیست اینجا آنها را تکرار کنیم.

   موفق باشید.

 30. سارا اتش می گوید

  سلام خدمت شما ۔من میخام مغازه رو کف پوش کنم ۔کف مغازه موزاییکه قدیمیه و پستی بلندی داره ۔بهم گفتن باید سیمانتکیس بزنی و صافش کنی ۔برای چهل متر مغازه چه مقدار سیمان و چسب چوب لازمه؟نصبت چسب به سیمان چقدر باید باشه ۔میشه یه توضیح بدین که بتونم انجامش بدم خودم ۔ممنونم از شما

 31. سارا اتش می گوید

  سلام خدمت شما ۔من میخام مغازه رو کف پوش کنم ۔کف مغازه موزاییکه قدیمیه و پستی بلندی داره ۔بهم گفتن باید سیمانتکیس بزنی و صافش کنی ۔برای چهل متر مغازه چه مقدار سیمان و چسب چوب لازمه؟نصبت چسب به سیمان چقدر باید باشه ۔میشه یه توضیح بدین که بتونم انجامش بدم خودم ۔ممنونم از شما دوست عزیز

  1. مدیر سایت می گوید

   با سلام متقابل و تشکر از حسن اعتماد شما,
   یک ) در توضیحات شما روشن نیست که میزان پستی و بلندی کف چقدر است و ضمنا نفرموده اید که آیا موزائیک ها دارای لقی هستند یا خیر. ضمنا وضعیت مالکیت مغازه هم در تصمیم اهمیت دارد.
   پیشنهاد میکنیم نخست یک بنای ساختمانی محل را ببیند. اگر زیرِکار نیاز به اصلاح داشته باشد, بهتر است قبل از هر کار زیرسازی را کاملا ترمیم نموده و سپس اقدام به نصب کفپوش بزنید.
   ضمنا ما با استفاده از ” چسب چوب ” برای زیرسازی کفپوش pvc موافق نیستیم و بجای آن نرمه ای را توصیه میکنیم که با ترکیب سیمان, پودر سنگ و چسب بتن ساخته میشود.
   اگر زیرسازی نیاز به اصلاح جدی داشته باشد, قبلا باید موزائیک ها را جمع آوری کرد و بستر کار را با استفاده از ملات سیمان و ماسه آماده نمود. اگر مالک کس دیگری است, بهتر است با ایشان نیز هماهنگی و مشورت شود.
   در مورد مجموع مطالب فوق در سایت ” بهفرم کفپوش ” یادداشتهای متعددی وجود دارد که از طریق بخش ” جستجو ” به آسانی میتوانید بیابید و مطالعه نمائید. ضمنا شماره تماسی نیز در سایت وجود دارد که موارد مشخص را میتوانید در ساعات کاری با ما در میان بگذارید.
   برای شما و کسب و کارتان سلامتی و برکت آرزومندیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.