رفع خراش سطحی کفپوش لمینیت

استفاده از کاردک باریک برای بتانه کاری
9,404

رفع خراش سطحی کفپوش لمینیت

 

کفپوش لمینیت را بجهت مقاومت سایشی به دسته بندی های مختلف تقسیم میکنند. بهمین جهت معمولا در جاهای پر تردد از کفپوش لمینیتی استفاده میشود که مقاومت سایشی آن AC4 می باشد. با این وجود گاهی بدلایل گوناگون سطح کفپوش لمینت ممکن است  دچار خراشیدگی های  معین گردد.

در چنین مواردی اگر بهر دلیل تعویض تایل مربوطه کفپوش لمینت مقدور یا به صرفه نباشد, قبل از هر کار باید خراشیدگی های عمیق را با بتانه مخصوص پر کرد تا بخش آسیب دیده, هم سطح با بقیه قسمت ها گردد. میزان بتانه و نوع آن بستگی به ابعاد و عمق شیار یا خراشیدگی دارد. در این مورد معمولا دو نوع بتانه آماده در بازار هست. ” بتانه سنگی ” برای خراش های عمیق تر و ” بتانه روغنی ” برای خراشهای سطحی تر استفاده میشود.

برای اجرای بتانه از کاردک صافی باید استفاده نمائید که زیاد پهن نباشد. معمولا در چنین مواردی کاردک های 5 سانت مناسب است. باید دقت نمود که سطح بتانه شده, بعد از خشک شدن کمی نشست میکند که اصطلاحا میگویند ” ته مینشیند “. لذا اگر خراشیدگی عمیق باشد, معمولا بتانه کاری در چند نوبت انجام میشود تا دست آخر سطح کار کاملا با بقیه قسمتها همسطح گردد. نکته مهم در این زمینه آنست که هرگز تا زمانی که بتانه قبلی کاملا خشک نشده, اقدام به بتانه بار دوم ننمائید. این کار باعث ترک خوردگی سطح کار بعد از رنگ خواهد شد.

     استفاده از کاردک باریک برای بتانه کاری

بعد از اتمام مرحله بتانه کاری, مرحله ترمیم رنگ کفپوش لمینیت است که اصطلاحا به آن ” هم رنگی ” میگویند. برای اینکار باید قطعه ای از همان کفپوش لمینیت را به یک کارگاه رنگ ماشین برده و از استادکار خواهش نمائید کمی برایتان ” هم رنگی” بسازد.

برای آنکه رنگ زود خشک نشود, میتوانید از سرنگ استفاده نمائید.

باید دانست که رنگ ها, بعد از خشک شدن کمی روشن تر میشوند. برای جلوگیری از ” دو رنگ شدن” سطح کفپوش لمینیت, دو روش وجود دارد.

روش آسانتر آنست که بجای یک بار لکه گیری, اینکار چند بار تکرار شود تا رنگ نهائی کاملا نزدیک به رنگ بقیه قسمتهای کفپوش لمینیت گردد. اگر میخواهید ا ز این روش استفاده کنید, باید حتما دقت نمائید تا زمانی که رنگ قبلی کاملا خشک نشده بهیچوجه اقدام به لکه گیری مجدد ننمائید. در غیر اینصورت رنگ روکار, اصطلاحا ” پوسته ” خواهد شد.

             لکه گیری قسمت خراشیدگی

روش دوم ساخت نمونه رنگ با استفاده از روش سعی و خطا است. برای اینکار ابتدا نمونه ای از ” همرنگی” را میسازند و بعد از آزمایش بر قطعه مشابه, با اضافه کردن تدریجی و با احتیاط ماده رنگ آنرا کم کم تیره تر مینمایند تا بالاخره رنگ مشابه کفپوش لمینیت آسیب دیده بدست آید.

مرحله آخر کار, استفاده از سمباده بسیار نرم و پارافین کاری قسمت ترمیم شده است. کاغذهای سمباده به تناسب زبری و نرمی شماره گذاری شده اند. هر چقدر شماره سمباده بالاتر باشد, نشان دهنده نرمی بیشتر سمباده است. برای این کار سمباده 400 را توصیه میکنیم.

9 نظرات
 1. رضابیگدلی می گوید

  سلام خسته نباشید مایه کف پوش پی وی سی نصب کردیم که روی اون خش های تقریبا سطحی دراثرکشیده شدن مبلمان ایجاد شده میخواستم بدونم راهی برای ازبین بردن خش هاوجود داره؟؟!

  1. hamed می گوید

   ضمن تشکر از اعتماد شما و با سلام متقابل,
   اگر تصاویر واضحی از خش های روی سطح کفپوش برایمان ارسال کنید, ممکن است بهتر بتوانیم راهنمائی کنیم. اما در اینجا میتوان به دو مورد اشاره کرد. اگر تعداد تایل های آسیب دیده محدود باشد, شاید مناسب ترین کار تعویض همان تایل هاست. در این مورد دقت کنید که تایل ها از همان برند, کد و سریال تولید باشد تا موجب دو رنگی نشود.
   یک ) از نکات مهم در انتخاب نوع کفپوش تناسب مقاومت سایشی آن با میزان تردد و نوع استفاده از فضای مورد استفاده است. در این مورد رد بخش مشخصات انواع کفپوش توضیحات کافی وجود دارد که با مراجعه به آنها میتوانید اطلاعات لازم را دریافت نمائید.
   در معرفی سایت اشاره شده که یکی از مهمترین اهداف ما در ایجاد سایت ” بهفرم کفپوش ” ارائه اطلاعات لازم در انتخاب کفپوش مناسب هر فضا, از جمله انواع کفپوش pvc است.
   دو ) نحوه استفاده از کفپوش نیز در عمر آن بسیار موثر است. بسیاری از کفپوش ها به نحوی تولید شده که در اثر استفاده از میز و صندلی, مبلمان و . . . دچار فرو رفتگی و ترک ( یا شکستگی ) نشوند. اما این بدان معنا نیست که یک کمد یا ویترین سنگین و پر از اثاثه روی آن کشیده شود.
   از سوی دیگر باید دقت کرد و برای چنین مواردی حتما زیر پایه های کمد, ویترین و . . . از قطعاتی استفاده کرد که مانع فشار نقطه ای بر سطح کفپوش گردد. قطعات کوچک و شکیل از تخته چند لایه ( plywood ) از جمله چیزهائی است که مناسب این کار هستند. مسلما در مواقع جابجائی لازم است اثاثه داخل کمد یا . . . را باندازه کافی خالی و آنرا باندازه کافی سبک کرد. جابجائی با اثاثه نه تنها باعث کشیدگی و آسیب به کفپوش میشود, بلکه به اتصالات کمد و . . . نیز صدمه زده و باعث فاصله ( و لق شدن ) آن میشود.
   موفق و پایدار باشید.

 2. نیکی می گوید

  سلام خسته نباشید روی لمینت شیشه کشیده شده و خش سطحی دارد رنگ لمینت هم کرم روشن هست امکان دارد من راهنمایی کنید ممنون میشم

  1. behformbehform می گوید

   با سلام متقابل و تشکر از حسن اعتماد شما,
   اگر عکسهای واضحی از عمق و میزان آسیب به لمینیت برایمان بفرستید, بهتر میتوانیم راهنمائی تان کنیم. اگر آسیب تنها به یکی یا دو تایل از پارکتهای لمینیت وارد شده, بهترین راه تعویض همان تایلهای آسیب دیده است.
   اگر میزان آسیب دیدگی چندان عمیق نباشد, میتوانید با استفاده از بتانه مخصوص و کاردک نسبت به ترمیم آن قسمتها اقدام نمائید. در این مورد مطلب مشروحی بالاتر وجود دارد. در این صورت بهتر است کار را به یک رنگکار با تجربه چوب بسپارید.
   مهمترین نکته در این مورد ساختن بتانه است که اصطلاحا ” همرنگی ” نامیده میشود. باید توجه داشت در موقع ساختن بتانه همرنگی که شامل گچ فرنگی ( مِل ), رنگ روغنی و چسب چوب می باشد, رنگ زرد را کاملا کم کم و با احتیاط به رنگ کرم اضافه نمائید. دقت فرمائید که رنگ بتانه خشک شده, قدری سیر ( تندتر ) از بتانه خیس است.
   بعد اتمام کار میتوانید قسمت مربوطه را پولیش نمائید تا رنگ قسمتهای آسیب دیده با دیگر سطح لمینیت, یک دست تر گردد.
   موفق باشید.

   1. نیکی می گوید

    ممنونم از تو ضیحات لطف کردید

 3. نانا می گوید

  سلام دوستان من چند روز پیش با رنگ روغن درزهای باز کفپوش اتاقم رو رنگ کردم البته چون درز بود روی موزاییک و عمیق هم بود سفیدم بود رنگ رو حدود یک دو درجه از خود کفپوش تیره تر انتخاب کردم بعدشم روش و لاک روغنی مات خیلی نازک از سطح کفپوش پایین تر یعنی هم سطح نباشه، واین ب این خاطر ک چون تیره تره خطای دید ایجاد میکنه و همسطح و خوب بنظر میاد بعدم نطرسنجی کردم از دوروبریهایی ک نمیدونستن و ازشون خواستم از فاصله جلو در اتاق خواب داخل و نگاه کنن بگن کفپوش چه مشکلی داره ، کجاهاش ؟
  و دینگ دینگ کسی متوجه چیزی نشد :))
  البته اینکاری ک من کردم قاعدتا خیلی ساده و برای اتاق خواب خودم بوده و روشی اصولی برای اینکار نیست.
  بالطبع توجه کردن و خواندن توصیه های تخصصی در این زمینه میتونه بهتراز روشی که من شرح دادم راهگشای حل مشکل شما باشه.
  ممنون از behform.com

  1. behformbehform می گوید

   با سلام و تشکر از محبت شما,
   از اینکه تجربه خود را با ما در میان گذاشتید, ممنونیم. اما معمولا در این موارد از بتانه خاصی استفاده میشود که به آن ” بتانه همرنگی ” میگویند. این بتانه با ترکیب گچ فرنگی ( مِل ), چسب چوب, رنگ روغنی و ” ماده رنگ ” میسازند. ماده رنگ بشکل پودر است و از آن برای همرنگی بتانه با بقیه قسمتهای کار استفاده میشود. همانطور که شما اشاره کردید, بتانه همرنگی را باید یک پرده تیره تر از کفپوش تهیه کرد زیرا اصولا رنگ بتانه بعد خشک شدن قدری روشن تر میشود. ضمنا در مواردی که درز عمیق باشد, بتانه کاری بهتر است طی چند نوبت صورت گیرد تا موقع خشک شدن دچار ترک نشود.
   موفق باشید.

 4. درسا می گوید

  سلام کفپوش من برند Ado floor ترک کد 3000 هست که مشکی سیلور هست و چند جا خش افتاده امکانش هست کمکم کنید چکار کنم

  1. behformbehform می گوید

   با سلام و تشکر از حسن اعتماد شما,
   اگر تصویر مناسبی از خط و خش های روی کفپوش pvc را برایمان ارسال کنید, البته بهتر میتوانیم راهنمائی کنیم. اما اگر موارد کم و عمق آسیب ها زیاد نباشد, بهترین راه استفاده از ” بتانه سنگی ” یا ” بتانه روغنی ” است.
   بتانه روغنی برای ترمیم آسیب های با عمق کمتر مناسب است. بتانه روغنی را در قوطی های 250 گرمی از ابزار یا رنگ فروشی ها میتوانید خریداری کنید. ضمنا این بتانه را خودتان هم میتوانید بسازید. اما دقت فرمائید که قبل از استفاده حتما باید مقداری ” همرنگی ” به بتانه اضافه کنید تا بعد خشک شدن بتانه, محل ترمیم با بقیه سطح کفپوش pvc دچار دو رنگی نشود.
   در مواردی که عمق آسیب زیادتر است, باید ابتدا از بتانه سنگی استفاده کنید. بتانه سنگی را هم از همان ابزار یا رنگ فروش ها میتوانید تهیه نمائید. در هر صورت دست آخر ترمیم توسط بتانه روغنی انجام میشود.
   در مورد طرز استفاده از انواع بتانه مطالب چندی در سایت وجود دارد که با استفاده از قسمت ” جستجو ” در سایت میتوانید یافته و مطالعه نمائید.
   ضمنا اگر در این موارد تجربه و تسلط فنی لازم ندارید, بهتر است برای ترمیم اینگونه موارد از نقاش های با تجربه و خلاق ساختمان کمک بگیرید.
   با آرزوی رفع هرچه زودتر مشکل ” کرونا ” از همه دنیا و ایران عزیز, برایتان سلامتی و موفقیت آرزومندیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.