روش های نصب لمینیت
روش های نصب لمینیت

روش های نصب پارکت لمینت

اجرای کفپوش لمینت شامل ۴ مرحله است : زیرسازی, نصب فوم, نصب پارکت لمینت و اجرای قرنیز

در مواقعی که سطح اولیه دارای پستی و بلندی قابل توجه است, قبل از هر کار زیر سازی لازم است. از آنجا که کف هر اطاق یا فضا, در معرض رطوبت است برای زیرسازی ترکیب سیمان, پودر سنگ و چسب بتن پیشنهاد میشود. این مخلوط که توسط آب و باندازه کافی شل شده, توسط کاردک پهن باید در ۲ جهت عمود برهم کشیده شود تا هرگونه پست و بلندی از بین برود. برخی برای زیرسازی از چسب چوب استفاده میکنند که بجهت رطوبت کف, در دراز مدت کارآئی ندارد. قبل از زیرسازی نهائی لازم است خلل و فرج عمیقتر با ملات ماسه و سیمان ترمیم گردد.

مرحله بعدی نصب کفپوش لمینت, نصب فوم است. بهتر است برای اینکار از فوم silent  استفاده شود.

نصب فوم

                          نصب فوم

قطعات پارکت لمینت در جهت طول توسط ابزارهائی بشکلی درآمده که بشکل نر و مادگی, در هم قفل میشوند. به این اتصالات ” کلیک” میگویند. این کلیک ها بگونه ای طراحی شده که به آسانی درهم رفته, ولی به آسانی از هم باز نمیشوند. نسل جدیدتر اتصالات را ” دبل کلیک” می نامند که در واقع اتصال دوبل قطعات در هم می باشند. برای اتصال کلیک ها, قطعات را با زاویه نسبت بهم قرار داده و سپس توسط ضربه آرام چکش لاستیکی اتصال را کامل میکنند.

کلیک اتصال لمینیت

                      کلیک اتصال لمینیت

نکته مهم در نصب کفپوش لمینت , بجز سرعت بالا, عدم استفاده از هرگونه چسب نه برای فوم و نه برای لمینیت است. به این ترتیب لمینیت دارای این ویژگی است که هرگاه نیاز باشد, به آسانی قابل جمع آوری و جابجائی است. برای اتصال قرنیز هم از هیچگونه چسبی استفاده نمیگردد.

نصب با چکش لاستیکی

        نصب با چکش لاستیکی

گاهی کفپوش لمینت را با فاصله اجرا کرده و بین آنها پروفیل های طولی تو پُری از فلزات رنگین ( مثل برنز) نیز کار میشود. این کار از جمله در مواقعی بکار میرود که لازم است طرح خاصی در وسط یا قسمتهای معینی از کف اجرا شود. اجرای برنز علاوه بر دقت لازم در برش, نیاز به دقت کافی در اجرا دارد تا بعد از مدتی بر اثر تردد از جا کنده یا شل نشوند.

نصب درز دار

                    نصب درز دار

نصب کفپوش لمینت از نظر طرح نیز به روشهای مختلفی صورت میگیرد. لوزی, آجری, موزائیکی و . . . خشتی, از آن جمله طرح های نصب است. هریک از این روش ها ضمن نوعی از زیبائی, کاربرد های فنی و معماری خاصی نیز دارند.

روش نصب لوزی باعث میشود فضا وسیعتر بنظر آید. این روش معمولا در فضاهائی بکار میرود که میزان پِرتِ کفپوش لمینیت قابل ملاحظه نباشد. در فضاهای پر زاویه, که باصطلاح زیاد قناسی دارند, این روش بکار نمی آید. برای کار لوزی, تنها کفپوش لمینیت به ابعاد مربع میتواند استفاده شود. لمینیت مستطیل برای طرح های دیگر نصب مناسبتراند. در اجرای کف به روش لوزی, معمولا نواری به عرض مشخص در محیط هر فضا کار میشود تا به این ترتیب مانع برش های کوچکتر کفپوش لمینیت در کف شود که هم از زیبائی کف لوزی میکاهد و نیز میزان پرت کار را بمراتب افزایش میدهد. عرض این نوار که به آن ” باند” گفته میشود, به نسبت طول و عرض فضا و ابعاد سنگ یا سرامیک ممکن است کم یا زیادتر باشد. اما بهر جهت باند دور کار از حداکثر ۱۵ سانت نباید تجاوز نماید.

رجِ اول کار با قطعات مثلث متساوی الاضلاعی شروع میشود که در امتداد قطر برش خورده اند. نصاب باید کار را از سمت و بشکلی شروع کند  که ورودی اطاق یا فضاها با قطعات برش خورده تر برخورد ننماید. بهترین روش اجرای این طرح آنست که طرح, وقتی به ورودی فضای دیگر همان مجموعه میرسد بهیچوجه قطع نشده و با همان زاویه وارد فضای دوم و . . . بشود.

نکته مهمی که قبل از شروع کار باید مد نظر نصاب قرار گیرد, نحوه چیدمان وسایل در هر فضا ( مبلمان فضاها) است. به این ترتیب بخشهائی که بناچار برش خورده تر است در قسمتهائی از کف قرار میگیرد که بعد از میلمان فضا جلوی چشم نیست.

در روش نصب موزائیکی, قطعات دقیقا مجاور و در امتداد همان طول و عرض اجرا میشوند.

نصب موزائیکی

                نصب موزائیکی

روش نصب آجری راه دیگر اجرای کف است که دیرتر از روش موزائیکی مرسوم شد. در این طرح از آنجا که درز کفپوش پارکت لمینت در امتداد هم نیست, باعث میشود کار در مقابل تردد, ثبات بیشتری داشته باشد. از دیگر محاسن این روش, محافظت از لبه های چهار گوشه کفپوش لمینت است که معمولا آسیب پذیرتر می باشند.

نصب آجری

                   نصب آجری سرامیک

در روش نصب خشتی, برخلاف روش آجری بندها نه در وسط بلکه در قسمتی از طول قطعه قبل کار میشود. روش آجری معمولا برای قطعات مربع و روش خشتی جهت قطعات مستطیل شکل کاربرد دارند. از این روش برای نصب پارکت لمینیت تایل نیز استفاده میشود. در مواقعی که کفپوش لمینیت دارای برش نادقیقی باشند, روش نصب خشتی باعث گم شدن ایراد کار نیز میشود.از مرسوم ترین روشهای نصب کفپوش لمینیت, روش نصب خشتی است .

نصب خشتی

                           نصب خشتی

مرحله آخر نصب کفپوش پارکت لمینت, اجرای قرنیز دور کار است. قرنیزها از جنس MDF و رویه HPL  ساخته میشوند. انتخاب قرنیز تا حدودی سلیقه ای است, برخی رنگ و طرح قرنیز را نزدیک به رنگ و طرح لمینیت کف و برخی در تضاد با آن ( معمولا تیره تر) انتخاب میکنند. قرنیز بجز پوشش درز انتهای کار, باعث تثبیت قطعات جداگانه لمینت کف هم میشوند. در موقع جمع آوری لمینیت, کندن قرنیز نخستین مرحله است. قرنیز توسط میخ های ریز بی سری, بنام ” میخ سنجاقی” به دیوار و نیز به لمینیت کف محکم میشوند.

انواع قرنیز

                 انواع قرنیز

بجز طرح لوزی, در دیگر طرح های اجرای کف از باند دور استفاده نشده و قرنیز مستقیما روی سنگ های ردیف کنار دیوارها قرار میگیرد.

  1. Omidabasi گفت:

    عالی.
    ُ

دیدگاه خود را وارد کنید