ad2

برخی نکات درباره زیرسازی نصب کفپوشpvc

چسب بتن هم بصورت ملات و نرمه ( بتانه ) قابل استفاده در زیرسازی است.
2,770

برخی نکات درباره زیرسازی نصب کفپوشpvc

 

بیننده محترمی از طریق بخش ” دیدگاهها ” نکاتی را مطرح نموده است که بجهت اطلاع سایر عزیزان عین پرسش و پاسخ پیوست است :

پرسش :

سلام باتشکر از راهنمای های زیبای شما
من به علت خرابی لوله مجبور به کندن کف شدم. الان که میخواهم کفپوشم را نصب کنم سطح کف ناصاف است اگرمیشود من را راهنمایی کنید که از چه موادی برای صاف کردن سطح استفاده کنم

و از چسب پاتکس برای چسباندن کفپوش استفاده کنم خوب است یا از همان ۸۸۸ استفاده کنم بهتر است

پاسخ ما :

محمد عزیز, با سلام متقابل و اظهار مسرت از فرصت راهنمائی که بما دادید,
یک ) همانطور که قبلا نیز در بخش زیرسازی کفپوشpvc اشاره نموده ایم, اگر میزان پستی و بلندی کف زیاد باشد قبل از استفاده از نرمه نهائی باید از ملات ماسه و سیمان استفاده شود. در مواقعی که فرو رفتگی ها بیشتر باشد, بهتر است از شن یا قلوه های کوچک یا بزرگتر سنگ نیز بشکل غرقاب در ملات ماسه و سیمان استفاده گردد. در چنین مواردی باید دقت نمود که بدین منظورهرگز از ترکیبات خاک( مثل انواع آجر) یا آهک( مثل گچ و . . . ) استفاده نشود.

چسب بتن هم بصورت ملات و نرمه ( بتانه ) قابل استفاده در زیرسازی است.

پس از آنکه سطح کار با ملات ماسه و سیمان تراز شد, با نرمه مخلوط پودر سنگ الک شده + سیمان سیاه + چسب بتن, رویه کار را صیقلی و عایق نمائید. بارها گفته ایم که استفاده از مخلوط چسب چوب و مِل بعنوان زیرسازی, یک اشتباه مصطلح است که هم به سطوح صیقلی نمی چسبد و در درازمدت نیز از سطح کار جدا میشود ( اصطلاحا وَر می آید). کسانی که حرفه ای هستند برای کشیدن نرمه از ماله فلزی و آنان که تجربه کمتری دارند از کاردک پهن لبه صاف میتوانند بدین منظور استفاده نمایند.
نکته بسیار مهم در کشیدن نرمه ( لایه روئی آخر ) آنست که اینکار باید قبل از آنکه لایه سیمانکاری زیر کاملا مغز خشک شود صورت گیرد تا ضریب چسبندگی دو لایه بالاتر برود.

دو ) تنها توصیه ما برای نصب کفپوشpvc استفاده از چسب های فوری استاندارد است. نام برند ( پاتکس, بل یا . . . 8888 ) موضوعی فرعی است.

6 نظرات
 1. حسین می گوید

  سلام خسته نباشید . عذر میخواستم میخواستم بدونم که برای نصب کفپوش pvc روی سرامیک احتیاج به تراز کردن دارد چون کف اشپزخانه از ۴ طرف به طرف وسط که چاه وجود دارد برای شستشو شیب است

  1. behformbehform می گوید

   با سلام متقابل و تشکر,
   البته این کار زحمت و هزینه دارد. اگرچه سالهاست که دیگر کف آشپزخانه ها را شیب بندی نمیکنند, اما اصولا این شیب نباید از 1% بیشتر باشد. آشپزخانه شما را باید یک بنا ببیند. اگر شیب بیشتر و در قطر های آشپزخانه دارای شکست باشد, چاره ای بجز زحمت و هزینه اصلاح کف نیست. اگر تصمیم گرفتید سرامیک کف را جمع کنید, با روشی که قبلا در بخش ” روش های نصب کفپوش” توضیح داده ایم نیازی به سرامیک و هزینه مجدد نیست.

 2. حامد می گوید

  باسلام.چطور میتونم روی سطح چوبی کفپوش رولی نصب کنم؟

  1. behformbehform می گوید

   با سلام متقابل و تشکر از حسن اعتماد شما,
   میدانید که کفپوش های رول را به دو شکل استفاده میکنند. اگر منظورتان چسبانیدن کفپوش pvc به سطوح چوبی باشد, توضیحات و روش زیرسازی و نصب, تفاوتی با نصب کفپوش روی سطوح سنگ, موزائیک یا سرامیک ندارد. در اینمورد توضیحات لازم در بخش ” روشهای نصب کفپوش pvc ” وجود دارد که با ” جستجو ” در این قسمت, آنها را مطالعه فرمائید.
   تنها تفاوت زیرسازی روی سطوح چوبی, بتانه ماستیک قبل از استفاده از چسب ( خمیری یا صنعتی ) است. این را بتانه با ترکیب مِل ( گچ فرنگی ) و چسب چوب میسازند و با کاردک پهن روی سطح می کشند. اگر در ترکیب بتانه, قدری رنگ روغنی هم اضافه کنید بهتر است.
   بعد از اینکه بتانه کاملا خشک شد, سطح را باید سمباده کاری کرد. برای این منظور سمباده چوب نمره 100 مناسب است. سپس سطح سمباده کاری شده را با استفاده از یک پارچه نخی نمدار کاملا از گرد بتانه نظافت کرده و آنگاه همانگونه در بخش ” روشهای نصب کفپوش ” ذکر شده عملیات نصب را بانجام میرسانید.
   بتانه باعث چسبندگی مناسبتر کفپوش به سطوح چوبی شده, مصرف چسب را هم کاهش میدهد.
   موفق باشید.

 3. امیر می گوید

  سلام برای تراز کردن قسمتی از موزاییک کف که کمی شیب دارد از چه ملاتی استفاده کنیم که طی زمان ترک برنداره برای چسباندن کفپوش

  1. behformbehform می گوید

   با سلام متقابل و تشکر از حسن اعتماد شما,
   اگر محدودیت مالی وجود نداشته باشد, راه حل اصولی اینست که آن تعداد از موزائیک ها جمع شده و پس از زیرسازی مناسب و تراز, مجددا نصب شود. این روش برای آینده هم مناسب است و اگر بعدا لازم شد هم میتوان به این ترتیب از همان موزائیک بعنوان پوشش کف استفاده کرد.
   اما اگر زمان ندارید یا بهرجهت محدودیت مالی وجود داشته باشد و میزان ناترازی درحد 5 میلیمتر و کمتر باشد, میتوان از ملات نرمه همراه با چسب بتون استفاده کرد. در مورد نسبت ترکیب پودر سنگ, سیمان و چسب بتون قبلا یادداشتهای متعددی در سایت هست که از طریق بخش ” جستجو ” آنها را یافته و مطالعه نمائید.
   برایتان سلامتی و موفقیت آرزومندیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.