ad2

امید کسب و کارها به پیشرفت در واکسیناسیون ” کرونا “

پیشرفت واکسیناسیون کرونا
63

امید کسب و کارها به پیشرفت در واکسیناسیون ” کرونا “

شاید بعد فاجعه ” طاعون ” اپیدمی ” کرونا ” را بتوان ویرانگرترین اپیدمی دانست که علاوه بر جان تمام مردم دنیا, اقتصاد جهانی را نیز تاکنون, نزدیک 2 سال بشدت تحت تاثیر قرار داده است. در این مدت کسب و کارهای نحیف وطن ما ( از جمله در زمینه انواع کفپوش ساختمانی ) نیز بسیار زیان دیدند.یکی از مشکلات قابل توجهی که بر سر راه کشف واکسن ” کرونا ” قرار داشت,جهش های متعدد این ویروس عالمگیر در ظرف این مدت بود.

در مورد موانع همکاری جهانی برای مبارزه با این بلای عالمگیر, البته نقدهای جدی وجود دارد. اما با این وجود در مقایسه, واکسن ” کرونا ” بسیار سریعتر از زمان معمول کشف شد و بسیج جهانی برای تولید این واکسن ها در کشورهای مختلف جهان, فوق العاده ارزشمند و مایه افتخار بشر آستانه قرن بیست و یک است.


اقتصاد ما که پیشتر نیز مشکلات عدیده داشت, بجهت تعطیلی های هر از گاه ناشی از محدودیتهای ” کرونا ” جدا از نفس افتاده است. امید آنکه با پیشرفت در واکسیناسیون, موانع دیگر نیز از سر راه کسب و کارها برداشته شود !

ضمنا هرچند با تاخیر, اما بالاخره واکسیناسیون ” کرونا ” در کشور ما نیز ظاهرا به روال افتاده است. متن مفید و خواندنی پیوست حاصل گفتگوی ” خبرگزاری مهر” با خانم فرشته فزونی, معاونت گروه تغذیه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در خصوص تغذیه مناسب قبل و بعد از واکسیناسیون کووید ۱۹ می باشد که آنرا ” خبرآنلاین ” بازنشر نموده است.


بیش از 70 سال پیش آلبرکامو داستانی را خلق کرد که بشکل اعجاب آوری با مصائب ” کرونا ” در روزگار مطابقت دارد !

روح سخن ایشان آنست که آنچه بسیار اهمیت دارد و نباید هرگز از آن غفلت نمود, تامین شرایط جسمی و روحی لازم برای مقاومت بدن در برابر این بیماری اعجاب آور می باشد.


هم پیش و بعد واکسیناسیون, آنچه بسیار اهمیت دارد و نباید هرگز از آن غفلت نمود, تامین شرایط جسمی و روحی لازم برای مقاومت بدن در برابر بیماری اعجاب آور می باشد.

” . . .  زمان واکسیناسیون نباید ناشتا باشید . . . با رعایت برخی نکات تغذیه‌ای و پرهیز از مصرف برخی مواد غذایی می‌توانیم باعث ارتقای سلامت و افزایش کارایی سیستم ایمنی بدن در زمان واکسیناسیون شویم و بروز علائم و عوارض احتمالی ناشی از واکسیناسیون را به حداقل رسانده و سیستم ایمنی خود را تقویت کنیم . . . تاکید بر خواب کافی و استراحت در شب قبل از واکسیناسیون . . . مقدار زیادی آب و مایعات بنوشید. تأمین آب بدن به میزان کافی قبل و بعد از تزریق واکسن کووید- ۱۹ بسیار مهم است . . . برای عملکرد بهتر سیستم ایمنی بدن، قبل و پس از واکسیناسیون از مصرف فست‌فودها، غذاهای چرب، سنگین، پرنمک و تنقلات شور و نوشیدنی‌های خیلی شیرین مذکور خودداری کنید . . . “


با رفع برخی موانع مالی و ذهنی ورود واکسن و نیز به نتیجه رسیدن تلاش تولیدکننده های داخل کشور, امید است برنامه واکسیناسیون ملی در کشور ما نیز با سرعت و دقت کافی به پیش برود.

” . . . نوشیدنی‌های شیرین مانند آب میوه‌هایی که دارای قند افزوده هستند و شربت‌های خیلی شیرین، نوشابه‌های گازدار و به طور کلی همه نوشیدنی‌های خیلی شیرین موجب تضعیف سیستم ایمنی و اختلال در عملکرد آن می‌شوند . . . مصرف غذاهای تازه و طبیعی مانند میوه‌ها، سبزی‌ها، ماهی‌های چرب، آجیل و مغز دانه‌ها به تقویت سیستم ایمنی کمک می‌کند زیرا التهاب کمتری در بدن ایجاد می‌کند . . . بر اساس دستورالعمل وزارت بهداشت، لازم است ماهانه یک عدد مکمل ۵۰ هزار واحدی ویتامین D برای تقویت سیستم ایمنی بدن (در مادران باردار دوز روزانه ۱۰۰۰و احد) مصرف شود . . . “

امیدواریم این آخرین یادداشت ” بهفرم کفپوش ” درباره این بیماری و تبعات جانی آن باشد. هرچند بعید است تبعات مالی این ویروس عالمگیر به این زودی, دست از سر اقتصاد جهان و ما بر دارد  !؟


نمودار پیوست نشان دهنده بخشی از تاثیرات مخرب ” کرونا ” بر اقتصاد جهانی می باشد.

              تهران- 2 مرداد 1400

https://www.khabaronline.ir/news/1537693/%D8%AA%D8%BA%D8%B0%DB%8C%D9%87-%D9%82%D8%A8%D9%84-%D9%88-%D8%A8%D8%B9%D8%AF-%D8%A7%D8%B2-%D9%88%D8%A7%DA%A9%D8%B3%DB%8C%D9%86%D8%A7%D8%B3%DB%8C%D9%88%D9%86-%D9%86%D8%A7%D8%B4%D8%AA%D8%A7-%D9%88%D8%A7%DA%A9%D8%B3%D9%86-%D9%86%D8%B2%D9%86%DB%8C%D8%AF

طولانی شدن ” کرونا ” و محدودیت های جدی مرتبط با آن, از جمله باعث مشکلات روحی بسیاری در مردم جهان گردید. یونیسف با انتشار این ویدئو کوتاه به خانواده ها راهنمائی میکند که چگونه در همین شرایط محدودیت ارتباطات اجتماعی,  برای خود و دیگران دلخوشی فراهم نمائیم :

https://www.instagram.com/p/CRRK0VWLDj_/

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.