یا بابد دانست, یا یاد گرفت !
خانه » برخی نکات آموزشی در زمینه مدیریت » یا بابد دانست, یا یاد گرفت !
یا بابد دانست, یا یاد گرفت !

یا بابد دانست, یا یاد گرفت !

روزنامه ” دنیای اقتصاد ” دیروز یادداشت موجز و خواندنی از آقای دکتر محمود سریع القلم چاپ کرده که حاوی برخی اطلاعات بسیار ارزشمند درباره راه موفقیت آمیز اندونزی بسوی پیشرفت است. این استاد دانشگاه بهشتی ( ملی سابق ) در بخشی از یادداشت سخن نغزی میگوید که شاید شاه بیت نوشته ایشان باشد : ” . . . اين چارچوب فكري باعث شده است تا شخصيت اندونزيايي نيز آرام، ملايم، پركار و علاقه مند به يادگيري باشد. هنگامي كه افكار اصلاح شوند، شخصيت هم اصلاح مي شود !


اندونزی در حالی به چنین پیشرفت اقتصادی دست یافته که با ۱۳ هزار جزیره ( که تنها شش هزار آن مسکونی می باشد ) از پراکندگی بزرگی برخوردار است !

ضمن اشاره به فرازهائی از این مطلب جالب, متن کامل یادداشت با عنوان ” حركت اندونزي به سوي آينده اي پيشرفته تر ” را میتوان در صفحه ۲ شماره ۲ بهمن ۹۷ این روزنامه مطالعه کرد : ” . . . كشورهايي پيشرفت خواهند كرد كه مديران آنها، به حداقل ۳۰ سال آينده فكر كرده و فعاليت هاي فعلي آنان براي دهه هاي بعدي باشد. اندونزي از جمله اين كشور هاست . . . اندونزي ۲۵۹ ميليون نفر جمعيت دارد و ۱۲۵ ميليون نفر در آن كار مي كنند. ۱۱۲هزار نفر متخصص خارجي در اين كشور مشغول هستند. ۵۰ ميليون بنگاه كوچك، حدود ۴۸ درصد اقتصاد اندونزي را در دست دارند. اين كشور يك تريليون دلار توليد ناخالص داخلي دارد و شانزدهمين اقتصاد جهاني است. به رغم جمعيت بالا، درآمد سرانه آن ۳۸۴۶ دلار است و نرخ رشد اقتصادي آن ۵ درصد و نرخ بيكاري در اين كشور كه از ۱۳ هزار جزيره و ۶ هزار جزيره ساكن تشكيل شده است، حدود ۴ درصد است.


هنگامي كه افكار اصلاح شوند، شخصيت هم اصلاح مي شود !

. . . نرخ تورم در اندونزي نيز حدود ۵/ ۳ درصد است . . . اين آمار، دليل بر اين نيست كه اندونزي مشكلات و نارسايي ندارد بلكه كشوري است كه درحال بهبود و تكامل است و وضع آن روزبه روز بهتر مي شود . . . اندونزي آن قدر در قالب آسه آن (ASEAN) تلاش كرده تا تمامي مسائل خود را با همسايگان حل كند و به همين دليل با ۲۵۹ ميليون نفر جمعيت، هزينه هاي نظامي آن فقط ۸ ميليارد دلار است . . . اندونزي تيتر اول رسانه هاي جهان نيست زيرا مديران آن افكار متمركز بر پيشرفت داخل را دارند. با افكار متمايل به پيشرفت و شخصيت آرام و كم هياهو، اندونزي به طرف آينده اي پيشرفته تر حركت مي كند . “

دیدگاه خود را وارد کنید