رفع خراش سطحی کفپوش لمینیت
خانه » کفپوش لمینیت » روشهای نصب کفپوش لمینیت » رفع خراش سطحی کفپوش لمینیت
رفع خراش سطحی کفپوش لمینیت

رفع خراش سطحی کفپوش لمینیت

 

کفپوش لمینیت را بجهت مقاومت سایشی به دسته بندی های مختلف تقسیم میکنند. بهمین جهت معمولا در جاهای پر تردد از کفپوش لمینیتی استفاده میشود که مقاومت سایشی آن AC4 می باشد. با این وجود گاهی بدلایل گوناگون سطح کفپوش لمینت ممکن است  دچار خراشیدگی های  معین گردد.

در چنین مواردی اگر بهر دلیل تعویض تایل مربوطه کفپوش لمینت مقدور یا به صرفه نباشد, قبل از هر کار باید خراشیدگی های عمیق را با بتانه مخصوص پر کرد تا بخش آسیب دیده, هم سطح با بقیه قسمت ها گردد. میزان بتانه و نوع آن بستگی به ابعاد و عمق شیار یا خراشیدگی دارد. در این مورد معمولا دو نوع بتانه آماده در بازار هست. ” بتانه سنگی ” برای خراش های عمیق تر و ” بتانه روغنی ” برای خراشهای سطحی تر استفاده میشود.

برای اجرای بتانه از کاردک صافی باید استفاده نمائید که زیاد پهن نباشد. معمولا در چنین مواردی کاردک های ۵ سانت مناسب است. باید دقت نمود که سطح بتانه شده, بعد از خشک شدن کمی نشست میکند که اصطلاحا میگویند ” ته مینشیند “. لذا اگر خراشیدگی عمیق باشد, معمولا بتانه کاری در چند نوبت انجام میشود تا دست آخر سطح کار کاملا با بقیه قسمتها همسطح گردد. نکته مهم در این زمینه آنست که هرگز تا زمانی که بتانه قبلی کاملا خشک نشده, اقدام به بتانه بار دوم ننمائید. این کار باعث ترک خوردگی سطح کار بعد از رنگ خواهد شد.

     استفاده از کاردک باریک برای بتانه کاری

بعد از اتمام مرحله بتانه کاری, مرحله ترمیم رنگ کفپوش لمینیت است که اصطلاحا به آن ” هم رنگی ” میگویند. برای اینکار باید قطعه ای از همان کفپوش لمینیت را به یک کارگاه رنگ ماشین برده و از استادکار خواهش نمائید کمی برایتان ” هم رنگی” بسازد.

برای آنکه رنگ زود خشک نشود, میتوانید از سرنگ استفاده نمائید.

باید دانست که رنگ ها, بعد از خشک شدن کمی روشن تر میشوند. برای جلوگیری از ” دو رنگ شدن” سطح کفپوش لمینیت, دو روش وجود دارد.

روش آسانتر آنست که بجای یک بار لکه گیری, اینکار چند بار تکرار شود تا رنگ نهائی کاملا نزدیک به رنگ بقیه قسمتهای کفپوش لمینیت گردد. اگر میخواهید ا ز این روش استفاده کنید, باید حتما دقت نمائید تا زمانی که رنگ قبلی کاملا خشک نشده بهیچوجه اقدام به لکه گیری مجدد ننمائید. در غیر اینصورت رنگ روکار, اصطلاحا ” پوسته ” خواهد شد.

             لکه گیری قسمت خراشیدگی

روش دوم ساخت نمونه رنگ با استفاده از روش سعی و خطا است. برای اینکار ابتدا نمونه ای از ” همرنگی” را میسازند و بعد از آزمایش بر قطعه مشابه, با اضافه کردن تدریجی و با احتیاط ماده رنگ آنرا کم کم تیره تر مینمایند تا بالاخره رنگ مشابه کفپوش لمینیت آسیب دیده بدست آید.

مرحله آخر کار, استفاده از سمباده بسیار نرم و پارافین کاری قسمت ترمیم شده است. کاغذهای سمباده به تناسب زبری و نرمی شماره گذاری شده اند. هر چقدر شماره سمباده بالاتر باشد, نشان دهنده نرمی بیشتر سمباده است. برای این کار سمباده ۴۰۰ را توصیه میکنیم.

 1. رضابیگدلی گفت:

  سلام خسته نباشید مایه کف پوش پی وی سی نصب کردیم که روی اون خش های تقریبا سطحی دراثرکشیده شدن مبلمان ایجاد شده میخواستم بدونم راهی برای ازبین بردن خش هاوجود داره؟؟!

  • hamed گفت:

   ضمن تشکر از اعتماد شما و با سلام متقابل,
   اگر تصاویر واضحی از خش های روی سطح کفپوش برایمان ارسال کنید, ممکن است بهتر بتوانیم راهنمائی کنیم. اما در اینجا میتوان به دو مورد اشاره کرد. اگر تعداد تایل های آسیب دیده محدود باشد, شاید مناسب ترین کار تعویض همان تایل هاست. در این مورد دقت کنید که تایل ها از همان برند, کد و سریال تولید باشد تا موجب دو رنگی نشود.
   یک ) از نکات مهم در انتخاب نوع کفپوش تناسب مقاومت سایشی آن با میزان تردد و نوع استفاده از فضای مورد استفاده است. در این مورد رد بخش مشخصات انواع کفپوش توضیحات کافی وجود دارد که با مراجعه به آنها میتوانید اطلاعات لازم را دریافت نمائید.
   در معرفی سایت اشاره شده که یکی از مهمترین اهداف ما در ایجاد سایت ” بهفرم کفپوش ” ارائه اطلاعات لازم در انتخاب کفپوش مناسب هر فضا, از جمله انواع کفپوش pvc است.
   دو ) نحوه استفاده از کفپوش نیز در عمر آن بسیار موثر است. بسیاری از کفپوش ها به نحوی تولید شده که در اثر استفاده از میز و صندلی, مبلمان و . . . دچار فرو رفتگی و ترک ( یا شکستگی ) نشوند. اما این بدان معنا نیست که یک کمد یا ویترین سنگین و پر از اثاثه روی آن کشیده شود.
   از سوی دیگر باید دقت کرد و برای چنین مواردی حتما زیر پایه های کمد, ویترین و . . . از قطعاتی استفاده کرد که مانع فشار نقطه ای بر سطح کفپوش گردد. قطعات کوچک و شکیل از تخته چند لایه ( plywood ) از جمله چیزهائی است که مناسب این کار هستند. مسلما در مواقع جابجائی لازم است اثاثه داخل کمد یا . . . را باندازه کافی خالی و آنرا باندازه کافی سبک کرد. جابجائی با اثاثه نه تنها باعث کشیدگی و آسیب به کفپوش میشود, بلکه به اتصالات کمد و . . . نیز صدمه زده و باعث فاصله ( و لق شدن ) آن میشود.
   موفق و پایدار باشید.

دیدگاه خود را وارد کنید